Kategoriler
DÜNYA EDİTÖR GÜNDEM

Eski Hırvatistan Başbakanı Sanader’e 6 yıl hapis

Zagreb Kanton Mahkemesinde yeniden görülen “INA-MOL” davasında karar açıklandı.

Macar petrol ve gaz şirketi MOL’un, Hırvatistan’daki enerji şirketi INA’yı devralması sürecinde Sanader’in rüşvet aldığına hükmeden mahkeme, eski başbakanı “rüşvet almak” suçundan 6 yıl, MOL yöneticisi Zsolt Hernadi’yi de “rüşvet vermek” suçundan 2 yıl hapis cezasına çarptırdı.

Kararın gerekçelerini açıklayan hakim Maja Stampar, Sanader’in 10 milyon avro karşılığında MOL’un INA’yı devralması lehine oy kullanacağını Hernadi’ye söylediğini ve başbakanlık görevini kötüye kullandığını aktardı.

Mahkeme ayrıca o dönem üzerinde uzlaşılan 10 milyon avroluk rüşvetin yarısını aldığı tespit edilen Sanader’in, söz konusu 5 milyon avroyu devlete iade etmesine de karar verdi.

Hernadi Hırvatistan’da olmadığından, kısa süre önce ameliyat olan Sanader ise cezaevinde olduğu için duruşmaya katılmadı.

“INA-MOL” davası 2013’te karara bağlanmış ancak Anayasa Mahkemesi 2015’te davanın yeniden görülmesine hükmetmişti.

Bu arada, 2003-2009 yıllarında başbakanlık yapan Sanader, daha önce de farklı davalarda rüşvet almak, görevi kötüye kullanmak, haksız kazanç elde etmek ve yolsuzluk yapmak gibi suçlardan cezalar almıştı.

Kategoriler
DÜNYA EDİTÖR GÜNDEM

ABD resmen itiraf etti: Trump bizi bitirdi

Fed ekonomistleri Aaron Flaaen ve Justin Pierce tarafından hazırlanan “2018-2019 Küresel Tarifelerin ABD Üretim Sektörüne Etkisi” konulu araştırma bankanın internet sitesinde yayınlandı.

Araştırmaya göre, ABD Başkanı Trump’ın 2018 yılında demir çelik gibi çeşitli ürünlerin ithalatına getirdiği ek gümrük vergileri imalat sektöründe iş kaybına ve üretici fiyatlarında artışa sebep oldu.

Trump’ın ek gümrük tarifelerinin, iç pazarda ithal ürünlerinin rekabetinden koruyarak ABD merkezli bazı üreticilerin pazar paylarını artırabileceğine işaret edilen araştırmada, üretim maliyetlerindeki artışın ABD’li üreticilerin ihracat pazarlarında ve iç pazarda rekabet gücüne zarar verebileceğine vurgu yapıldı.

Araştırmada, ABD ile ticaret ortakları arasındaki yeni tarifelerin uzun vadeli etkilerinin beklenenden daha farklı sonuç verebileceği ve tarifelerin şu ana kadar ülkenin imalat sektörüne ivme kazandırmadığı belirtildi.

Çalışmada sadece tarifelerde gerçekleşen değişikliklere odaklanıldığına ve gelecek ticaret politikasına yönelik belirsizliklerin çalışmaya katılmadığına vurgu yapılan araştırmada, “İmalat sektörünün istihdamındaki göreceli düşüşler ve üretici fiyatlarındaki göreceli artışlar 2018 tarifeleri ile ilişkilidir.” ifadesine yer verildi.

Trump ve Fed arasında uzun süredir soğuk rüzgarlar esiyor! Trump, Fed'in faiz politikasını her fırsatta eleştiriyor

Fed’in araştırmasına göre, Trump’ın politikalarından etkilenen ülkelerin ticaret misillemelerinden olumsuz olarak en çok etkilenen sektörler de demir ve çelik, otomobil üreticileri, ev aletleri, ses ve  video ekipmanları, bilgisayar ekipmanı, böcek ilaçları, manyetik, optik medya ve deri oldu.

Kategoriler
DÜNYA

Yemen’de 35’ten fazla genç kız kaçırıldı

Örgütten yapılan yazılı açıklamada, Husilerin denetimi altındaki Sana ve diğer bölgelerde son dönemde kız öğrenci, kadın ve genç kızların kaçırılmasıyla ilgili vakaların daha önce görülmemiş oranda arttığı bildirildi.

“Güvenlik gerekçesiyle isimlerini açıklamayan görgü tanıklarından alınan bilgiye göre, son zamanlarda Sana’daki okul ve caddelerden 35’ten fazla öğrenci ve genç kız kaçırıldı.” ifadesinin yer aldığı açıklamada, süreye ilişkin bilgi verilmedi.   

Açıklamada, kaçırılan kızların nerede tutulduğuna ilişkin henüz bir bilgiye ulaşılamadığı belirtildi.

HUSİLERDEN SANA’DA ENSTİTÜ BASKINI

Açıklamada, Husilerden silahlı bir grubun 9 Aralık’ta Sana’nın Hadda bölgesindeki dil enstitüsüne baskın düzenlediği, kadın çalışanlardan bazılarını kaçırdığı kaydedilerek, bu eylemin talimatının bir Husi liderden alındığı öne sürüldü. 

Rights Radar İnsan Hakları Örgütü, Husilerden bu suçlara ilişkin ivedilikle soruşturma başlatması çağrısında bulundu. 
Örgüt, ayrıca kadın ve çocuk haklarıyla ilgilenen yerel ve uluslararası kurumları, bu ihlaller karşısındaki sessizliğin bozulması için harekete geçmeye çağırdı.

HAPİSHADEKİ KADINLARA YÖNELİK İHLALLER

Yemen İnsan Ticaretiyle Mücadele Örgütü de Husilerin kaçırdığı ve gizli hapishanelerinde zorla kaybedilen kadınlar aleyhinde ağır hak ihlallerine devam edildiği belirtildi.

Örgütün yayımladığı raporda, kaçırılan ve zorla kaybedilen kadınların sayısının 160’tan fazla olduğu ve işkenceye maruz kaldıklarına ilişkin sağlam ve kesin delillere sahip olunduğu kaydedildi. Husiler tarafından konuya ilişkin henüz açıklama yapılmadı.

Uzun süredir siyasi istikrarsızlığın hüküm sürdüğü Yemen’de Husiler ile hükümete bağlı güçler arasında çatışmalar yaşanıyor.

Husiler, Eylül 2014’ten bu yana başkent Sana ve bazı bölgelerin denetimini elinde bulundururken Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri ise Mart 2015’ten bu yana Husilere karşı Yemen hükümetine destek veriyor.

Yemen’de yaklaşık 5 yıldır süren çatışmalarda binlerce kişi yaşamını yitirdi. Dünyanın en fakir ülkeleri arasında yer alan Yemen’de iç savaş nedeniyle büyüyen insani kriz de korkunç boyutlara ulaştı.

Kategoriler
DÜNYA

ABD basını yazdı: Gizlice sınır dışı etmişler

Haberde, Çinli diplomatların, eşlerinin de içinde bulunduğu bir araçla askeri üssün kontrol noktasında durdurulup, bölgeye giriş izni olmadıkları, geri dönüp üsten ayrılmaları gerektiğinin söylendiği ancak aracın uyarıya rağmen yoluna devam ettiği belirtildi.

Daha sonra itfaiye araçlarınca önü kesilen araçtaki diplomatların Amerikalı yetkililere, İngilizce talimatlarını anlamadıkları ve kaybolduklarını söylediği aktarıldı.

ABD’li yetkililer ise yaşanan olayın bu kadar masum olduğuna inanmadıklarını ve Çinli diplomatların güvenliği test etmek için üsse girmeye çalışmış olabileceklerini iddia etti.

Eylülde Çinli diplomatların gizlice Washington’dan kovulmasının ne ABD ne de Çin tarafından gündeme getirildiği ifade edilen haberde, söz konusu durumun Trump yönetiminde, Çin’in ABD’de casusluk çabalarını genişlettiği yönündeki endişeleri artırdığına dikkati çekildi.

ABD’nin en son 1987’de Çin’in Washington Büyükelçiliğindeki iki diplomatını sınır dışı ettiği anımsatılan haberde, ABD’li yetkililer, Washington’ın casusluk konusunda Çin’e karşı daha sert bir tutum sergilediğini öne sürdü.

Kategoriler
DÜNYA

Katar Savunma Bakanından Körfez krizi açıklaması

Katar’da düzenlenen 19. Doha Forumu kapsamında Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ile katıldığı “Bozulan Dünya Düzeni: Ortaya Çıkan Küresel Güvenlik Sorunlarını Yenilikçi Çözümlerle Karşılamak” başlıklı oturumda Atiyye, şunları kaydetti:

“Katar, Körfez krizinin ilk gününden beri diyalog ve müzakerenin temel alınması gerektiği yönünde bir tavır sergiledi.”

Ülkesinin 2017’de savaşın her türlüsüne maruz kaldığını ancak söz konusu tavrından ödün vermediğini belirten Atiyye, anlaşmazlıkların çözülmesi ve ülkelerin iç işlerine müdahalenin önüne geçilmesi konusunda en hızlı yolun diyalog olduğunu ifade etti.

Katar-İran ilişkilerine de değinen Atiyye, Doha yönetiminin, bölgede istikrarı sağlayacak hukuki çerçevenin çizilmesinin tek yolunun komşu ülkeler ve ilgili taraflarla müzakereler olduğuna inandığını kaydetti.

KÖRFEZ KRİZİ NEDEN YAŞANDI

Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Bahreyn ve Mısır’ın, 5 Haziran 2017’de Katar ile tüm diplomatik ilişkilerini kesmeleri ve ekonomik abluka uygulamaları Körfez bölgesinde krize yol açmıştı.

Kategoriler
DÜNYA

Libya’nın Kahire Büyükelçiliği Mısır’daki faaliyetlerini askıya aldı

Büyükelçilik tarafından Mısır’daki Libya vatandaşlarına hitaben yapılan yazılı açıklamada, faaliyetlerin bugünden itibaren ikinci bir talimata kadar durdurulduğu belirtildi.  

Açıklamada, kararın “güvenlik gerekçesiyle” alındığı kaydedildi.

Büyükelçilik 4 gün önce, “Mısır’daki faaliyetlerinin askıya alındığı söylentilerine ilişkin” faaliyetlerin devam ettiğini açıklamıştı.

Mısır Dışişleri Bakanlığından konuyla ilgili herhangi değerlendirme yapılmadı. Ancak Mısır resmi haber ajansı MENA, Büyükelçiliğin ilgili açıklamasını yayımladı.

Meşruiyet krizinin 2011’den bu yana sürdüğü Libya’da, uluslararası tanınırlığa sahip Ulusal Mutabakat Hükümeti ile General Halife Hafter’e bağlı güçler arasında çatışmalar yaşanıyor.

Hafter’in Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) yanı sıra Mısır yönetimi tarafından da desteklenmesine rağmen Hafter’a ait Kahire’de temsilcilik bulunmuyor.

Kategoriler
DÜNYA

ABD’den İngiltere Başbakanı Boris Johnson’a tebrik

ABD yönetimi, İngiltere’de yapılan erken seçimlerde zafer ilan eden Boris Johnson’ı tebrik etti.

ABD Dışişleri Bakanlığı, İngiltere’de yapılan seçimlere ilişkin yazılı bir açıklama yayımladı.

ABD ve İngiltere arasındaki ilişkinin önemine vurgu yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“ABD yönetimi olarak, sayın İngiltere Kraliçesi (2. Elizabeth) tarafından görevlendirilen Başbakan Boris Johnson’a tebriklerimizi gönderiyor, kendisi ve hükümetiyle kritik işbirliğimizi devam ettirmek, özel ilişkimizi güçlendirmek ve ortak zorluklara karşı işbirliği konusunda çalışmak için sabırsızlanıyoruz.”

Öte yandan açıklamada, iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin önemine de vurgu yapılarak, “ABD olarak, İngiltere ile Avrupa Birliğinden resmen çıktıktan sonra kapsamlı bir serbest ticaret anlaşmasına varmak ve sağlam ekonomik ilişkimizi genişletmek gibi ortak global hedeflerimize olan kararlılığımızı yineliyoruz.” denildi.

TEK BAŞINA İKTİDAR

Başbakan Johnson liderliğindeki Muhafazakar Parti, 365 sandalyeyle seçimi ilk sırada tamamladı. Böylece Muhafazakarlar, 650 üyeli Avam Kamarasında salt çoğunluk olan 326’yı geçerek, 2 yıl aradan sonra yeniden tek başına iktidara geldi.

Johnson’ın en büyük rakibi konumundaki Jeremy Corbyn liderliğindeki İşçi Partisi ise 203 sandalyeyle 2’nci sırada yer aldı. Böylece İşçi Partisi, 2017’de kazandığı 262 sandalyeden 59’unu kaybederek, 1935’ten bu yana en büyük yenilgisini almış oldu.

Seçimde bağımsızlık yanlısı İskoç Ulusal Partisi (SNP) 48, Liberal Demokratlar 11, Galler partisi Plaid Cymru 4, Yeşiller 1 ve diğer bölgesel partiler de toplam 18 sandalye elde etti.

Muhafazakar Partinin çoğunluğu elinde bulundurduğu yerlerde aday çıkarmayan aşırı sağcı Nigel Farage liderliğindeki Brexit Partisi ise parlamentoya giremedi.

Kategoriler
DÜNYA EDİTÖR GÜNDEM

Dünya liderleri

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu‘nun ilk defa Türkiye‘de Antalya Diplomasi Forumu’nun başlatılacağını açıklaması kentteki iş insanlarını ve turizmcileri heyecanlandırdı.

Dünyanın en önemli turizm destinasyonları arasında yer alan ve bugüne kadar G20 Liderler Zirvesi gibi birçok uluslararası etkinliğe ev sahipliği yapan Antalya, Bakan Çavuşoğlu’nun açıklamasının ardından martta yapılması planlanan Diplomasi Forumu’na hazırlanıyor.

Dünya liderlerinin, siyasetçilerin ve aydınların katılması beklenen forum, kentteki iş insanlarını, turizmcileri ve sektör temsilcileri tarafından heyecanla karşılandı.

Dünyaya Antalya’dan barış mesajları verilecek

Antalya Valisi Münir Karaloğlu, AA muhabirine, böyle bir organizasyona ev sahipliği yapacak olmaktan dolayı mutlu olduklarını söyledi.

Antalya’nın bu ve benzeri büyük organizasyonları geçmişte başarılı şekilde yaptığını vurgulayan Karaloğlu, “Antalya’da hem turizm sektörümüzün, hem tesislerimizin hem şehrin alt yapısının bu ve benzeri büyük organizasyonları yapma kapasitesi ve alışkanlığı var. Kentte çalışan kamu görevlilerimiz, güvenlik birimlerimiz bu ve benzeri organizasyonları çok iyi yönettiği için belki de Türkiye’de en rahat yapılabilecek kent Antalya. İyi bir seçim olmuş.” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’na teşekkür eden Karaloğlu, tüm paydaşların girişimiyle organizasyonun profesyonel şekilde gerçekleştirileceğini dile getirdi.

Turizmin tüm milletleri bir araya getirdiğine değinen Karaloğlu, “Dünya liderlerinin, dünya politika yapıcılarının turizmin başkenti Antalya’da toplanmaları ve buradan dünyaya mesaj vermeleri son derece önemli. ‘Bir turizm şehrinden dünyaya barış mesajları vermek daha kolay olur’ diye düşünmüş olabilir büyüklerimiz. İnşallah el birliğiyle güzel bir program geçiririz.” dedi.

“Kent yararına yapılacak projelerin tamamlanmasına vesile olur”

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Davut Çetin de Antalya’yı Türkiye’nin dünyaya açılan vitrini olarak değerlendirdiğini söyledi.

Kentin her yıl ortalama 12 milyonun üzerinde yabancıyı konuk ettiğini hatırlatan Çetin, bu yıl ise turizm sektörünün tarihi bir rekorla 15 milyonun üzerindeki bir rakamla sezonu kapatacağını ifade etti.

Misafirlerin Akdeniz çanağındaki ülkelerin imrendiği otellerde ağırlandığını anlatan Çetin, şunları kaydetti:

“Antalya, turizm sektöründen edindiği bilgi birikiminin de etkisi ile bugüne kadar G20, B20, EXPO, ICCA Genel Kurulu, ABTA gibi çok sayıda nitelikli uluslararası organizasyona başarıyla ev sahipliği yapmıştır. Biz de bir süredir Antalya SİAD Platformu üyeleriyle ‘Dijital İpek Yolu’ temasıyla ‘Antalya Küresel Ekonomi Zirvesi’ adında ve Davos formatında bir etkinlik için çalışma içerisindeydik. Benzer bir vizyonun Çavuşoğlu liderliğinde bakanlığımız tarafından ortaya konulmasının gücü ve etkisi ise son derece değerlidir.”

Antalya Diplomasi Forumu’nun düzenlenmesini ve geleneksel hale getirilmesini büyük bir memnuniyetle karşıladıklarını belirten Çetin, “Bölgenin ve tüm dünyanın geleceğinin masaya yatırılacağı bir forumun Antalya’ya yakışacağını düşünüyorum.” dedi.

Çetin, dünya liderlerini, siyasetçileri, akademisyenleri Antalya’da buluşturacak bir etkinliğin Türkiye’nin ve kentin marka değerine müthiş bir katkı yapacağına inandığını vurguladı.

Böylesine nitelikli toplantıların Antalya’nın önemli eksikliklerinin giderilmesi için de bir motivasyon kaynağı olacağını aktaran Çetin, “Biz, misafir lafını duyar duymaz evimizde temizliğe girişen bir milletiz.” değerlendirmesinde bulundu.

– Turizm sektörü foruma hazır

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Erkan Yağcı, Antalya’nın uluslararası bir organizasyona ev sahipliği yapma noktasında ideal bir kent olduğunu söyledi.

Kentte 2015 yılında G20 Liderler Zirvesi yapıldığını anımsatan Yağcı, “Antalya, tecrübeli bir kent. Tarihinde birçok uluslararası organizasyonları yapmış ve yapmaya da devam edecektir. Gerek otel yatırımları gerekse kaliteli hizmeti ile Antalya kendini kanıtladı. Gerekli altyapıya da sahip bir kent. Antalya, bugün 193 ülkeden 15 milyonun üzerinde turist çekiyor.” diye konuştu.

Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD) Başkanı Ülkay Atmaca, dünya liderlerini ağırlayacak büyük bir organizasyonu ev sahipliği yapacak olmaktan büyük mutluluk duyduklarını söyledi.

Antalya’nın dünyada marka bir kent haline geldiğini ifade eden Atmaca, “Otelleri, spor tesisleri, servis hizmeti kalitesi açısından Antalya, böyle bir forum için en ideal kent. Forumun kentin tanıtımına ve sektöre de çok önemli katkısı olacaktır. Gerek altyapı gerekse oteller olarak böyle bir organizasyona her zaman hazırız.” diye konuştu.

Atmaca, kentin konaklama sektöründe çok iyi bir seviyeye ulaştığını kaydetti.

Kategoriler
DÜNYA

ABD Başkanı Trump için kritik hafta

ABD Başkanı Donald Trump’ın, 25 Temmuz’da Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelensky ile yaptığı bir telefon konuşması sırasında Zelensky’ye eski ABD Başkanı Yardımcısı ve 2020 seçimlerinde demokratların adaylarından biri olan Joe Biden ve oğluna yolsuzluk soruşturması açması için baskı yaptığı gerekçesi ile başlatılan azil sürecinde kritik bir haftaya girildi. Demokrat Parti Meclis Başkanı Nancy Pelosi, geçen hafta taraflara yazdığı mektupta Trump’ın, yaptığı eylemlerinden sorumlu tutulması gerektiğini ifade etmişti. Komite Yargı Başkanı Jerrold Nadler ise yaptığı açıklamada, “Çarşamba gününe kadar Başkan Donald Trump’ın kendisine karşı yürütülen azil soruşturmasına yönelik tüm delilleri incelemesi ve gelecek hafta savunma yapıp yapmayacağına yönelik nihai kararını bildirmesi gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Kategoriler
DÜNYA VIDEO GALERİ

Londra Köprüsü’nde silah sesleri