Kategoriler
EMLAK

Yatak odalarınıza yaratıcı bir dokunuş katacak 8 ipucu

Mükemmel bir yatak odasına sahip olmak için bazen küçük dokunuşlar bile yeterli olabilir. Yatak odalarını yeniden dekore etmek isteyenler yeni bir halı veya yaratıcı bir ışık kullanarak bile odalarını renklendirebilirler. Yetenekli tasarımcıların önerileri de sizlere fikir verecektir.

İşte yatak odalarınıza yaratıcı bir dokunuş katacak 8 ipucu:

Kategoriler
EMLAK

Evinizi yenilerken tasarruf etmenin 6 yolu

Yeni bir ev satın aldıktan sonra aşırıya kaçma dürtüsüne direnmek asla kolay değildir.

Herkes yepyeni bir TV satın alarak ya da havalı dekorasyonlara imza atarak finansal

istikrarını göstermek istiyor. Ancak, çoğu insan, sağlıksız harcama alışkanlıklarını

engellemediğinde bu küçük harcamaların kısa sürede geri tepebileceğini düşünmüyor.

Bu içeriğimizde, yeni evinize mobilya alırken aşırıya kaçmadan nasıl alışveriş

yapmanız gerektiğine dair birkaç basit yol paylaşacağız.

Kategoriler
EMLAK

Antalya’da en ucuz evler hangi ilçelerde?

Listeyi hazırlarken Hürriyet Emlak’ta yer alan Detaylı Emlak Endeksi verilerinden faydalandık. İlçelerin 12 aylık ortalamalarını sizlerle paylaşacağız. Diğer yandan, Antalya’da en ucuz evler seçilirken metrekare fiyatı 2000 TL’nin altındaki ilçeleri almaya özen gösterdik.

Kategoriler
EMLAK

Ankara’da en ucuz evler hangi ilçelerde?

Ankara, nüfusu 6 milyona yakın olmasına rağmen oldukça dinamik bir şehir. Cumhuriyetin kuruluşundan günümüze, nüfusu ülke nüfusunun iki katı hızda arttı. Son yıllarda her anlamda gelişen şehrin emlak endeksinin de sürekli yükseldiğini görüyoruz. Fiyatların artmasında Ankara konut projelerinin şehre değer katmasının etkisi de büyük.

Bu içeriğimizde sizlerle Ankara’da en ucuz evler nereden alınır sorusunun cevabını paylaşacağız. Ankara’nın bazı ilçelerinde birim metrekare fiyatları gerçekten uygun. Şehir merkezine biraz uzak bölgeler olsa da Türkiye’nin diğer büyük şehirlerine göre çok ucuz bölgeler yer alıyor.

Kategoriler
EMLAK

TOKİ indirim kampanyası ne zaman bitiyor?

TOKİ Başkanı Ergün Turan, borcunu erken kapatmak isteyen konut ve iş yeri alıcılarından gelen yoğun talep nedeniyle indirim kampanyası düzenlediklerini ifade etmişti. Bu yöndeki beklentileri değerlendiren idare, 2018 yılı için indirim kampanyasının tarihlerini ve detaylarını paylaştı.

TOKİ tarafından yapılan yayınlanan kampanya detaylarında esnek ödeme planları dikkat çekiyor. Nitekim TOKİ Başkanı Turan’da bunun altını çizen açıklamalarda bulunuyor.

Kategoriler
EMLAK

Evinizi en etkili şekilde dekore etmeniz için 10 ipucu

Decluttering (düzene koymak) kelimesi son zamanlarda oldukça moda. Dağınıklığı önleme ve yaşam alanlarınızı düzenleme anlamına gelen bu kelime, evinizde kontrolü elinize almanızı temsil ediyor. Evinizi en etkili şekilde dekore etmek istiyorsanız bu tavsiyeleri kaçırmayın!

Kategoriler
EMLAK

Küçük evleri dekore etmenin yolları

İhtiyaçların değiştiği günümüzde, evlerin daha kullanışlı hale gelmesi için çaba sarfediliyor. Küçük evler nasıl dekore edilir sorusu da bu noktada karşımıza çıkıyor. Bu sorunun cevabını ise sizler için Häfele şirketi veriyor.

Türkiye’de yaptıkları çalışmaları anlatan Häfele Türkiye İcra Kurulu Başkanı Hilmi Uytun, “evsel dönüşüm” ile ilgili olarak küçük evler nasıl dekore edilir sorusunun cevabını verdi.

Kategoriler
EMLAK

Ucuz konut almanın şartları neler

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından daha önce müjdelenen ve önceki gün itibarıyla detayları belli olan “100 bin sosyal konut” için başvurular yarın başlıyor. Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından imzalanan protokole göre başvurular 15 Aralık 2019-15 Ocak 2020 tarihleri arasında alınacak. 81 ilin tamamında yapılacak 100 bin konutun inşası yılbaşından sonra başlayacak ve 1,5 yıl içinde bitirilmesi hedeflenecek. Konutlara, daha önce TOKİ’den ev almamış ve konut kredisi kullanmamış, aylık geliri 5.500 liradan düşük olanlar başvurabilecek.

MAHALLE KÜLTÜRÜ

Söz konusu sosyal konutların büyüklükleri 75 ve 85 metrekarelik 2+1, 100 metrekarelik 3+1 brüt şeklinde projelendirilecek. Mahalle kültürünü yaşatacak şekilde tasarlanacak olan konutlarda yatay mimari uygulanacak, depreme dayanıklı şartlarda inşa edilecek, sosyal donatılar bulunacak. Projenin toplam yatırım bedeli 17,3 milyar TL olarak planlandı. Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak’ın sosyal medya hesabından paylaştığı bilgiye göre, 2+1 konutlar 140-180 bin, 3+1 konutlar ise 160-210 bin TL aralığında satılacak. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum da mart ayında başlatılan 50 bin konut projesi kapsamında 683 bin bin kişinin başvuru yaptığını, üretilecek konutun 12 katı başvuru aldıklarını belirterek “Şimdi hedefimizi bir üst noktaya çıkardık. Vatandaşın yoğun talebi karşısında 81 ilimizde her yıl 100 bin konut yapacağız. Sosyal konutlarımızın inşasına 2020’nin ilk çeyreğinde başlayıp en kısa sürede tamamlamak istiyoruz. Her yıl 300 bin konutu da dönüştüreceğiz” değerlendirmesinde bulundu.

HER BÖLGEYE ÖZEL MİMARİ

Akdeniz: Güneş ışınlarını yansıtacak doku ve renkleriyle sade ve yalın cephe çizgileri, teras, eğimli çatılarıyla geleneksel yapılar.
Doğu Anadolu: Arazinin zor şartlarına uygun cephe unsurları ve malzemeleri.
Ege: Açık renkli cephe kaplama ve boya ahşap görünümlü kat silmeleri.
Güneydoğu Anadolu: Cephelere yöresel taşlarla motif işlemeler yapılacak, büyük balkon, kar tutmayan metal çatı yapılacak.
İç Anadolu: Ahşap süslemeli bitişik düzenli yapılar, cumbalı evler, geleneklere uygun mahalle kültürüne uygun yapılar olacak.
Karadeniz: Geleneksel yığma taşlar kullanılacak, üst katlarda ahşap hissi verecek kaplamalar kullanılacak.
Marmara: Geleneksel ve modern yapılar inşa edilecek, depreme dayanıklılık ön planda olacak, yeşili bol konutlar yapılacak.

KİMLER BAŞVURABİLİR?

* T.C. vatandaşı olanlar.

* Projenin bulunduğu il ve ilçede en az 1 yıldan bu yana ikamet edip il nüfusuna kayıtlı olmak.

* TOKİ’den daha önce konut almamış, konut kredisi kullanmamış olmak.

* Kendisi, eşi ve velayeti altındaki çocuklara ait kat mülkiyetli bir müstakil konut bulunmamak (tarla, bağ, bahçe, köy evi, iş yeri hariç).

* Başvuru tarihinde 25 yaşını doldurmuş olmak.

* Aylık hane halkı geliri net 5 bin 500 liranın üzerinde olmamak.

Türkiye

Kategoriler
EMLAK

Gayrimenkul, Avrupa’da hala en iyi yatırım aracı

PwC ile Urban Land Institute (ULI) tarafından hazırlanan ve Avrupa gayrimenkul sektörüne ışık tuttuğu belirtilen “Gayrimenkulde Gelişen Trendler Avrupa 2020” raporunun sonuçları, İstanbul’da düzenlenen toplantıda açıklandı. PwC Türkiye Gayrimenkul Sektörü Lideri Bayraktaroğlu, toplantıda yaptığı konuşmada, 3’ü Türkiye’den olmak üzere 905 katılımcının yer aldığı ve bu yıl 17’ncisi hazırlanan rapora göre, Avrupa gayrimenkulünün tüm politik belirsizliklere, maliyet artışlarına ve karışıklıklara rağmen yine de olumlu olduğunu söyledi.

Bayraktaroğlu, araştırmaya göre, politika ve ekonomideki dalgalanmalara rağmen Avrupa genelinde sektör liderlerinin, gayrimenkulün cazip ve talep gören bir yatırım alanı olmaya devam edeceği görüşünde bulunduğunu ifade ederek, Avrupa’da en iyi yatırım aracı olarak hala gayrimenkulün görüldüğünü, getiri oranlarının yüksek olduğunu söyledi.

Raporda, pozitif ancak temkinli bir yaklaşımın öne çıktığını vurgulayan Bayraktaroğlu, araştırmaya katılanların 3’te 2’sinden fazlasının “2020’de şirketlerine en büyük etkiyi artan inşaat maliyetlerinin yapacağını” söylediğini aktardı. Bayraktaroğlu, uygun fiyatlı konutların olmamasının gayrimenkul yatırımcıları için hem endişe hem de fırsat oluşturduğunu belirterek, katılımcıların yüzde 61’inin gelecek yıl uygun fiyatlı konut konusunun daha da derinleşeceğini belirttiğini söyledi.

Politik belirsizliğin önemli bir endişe kaynağı olduğuna dikkati çeken Bayraktaroğlu, katılımcıların önemli bir kısmının da ulusal politikalar noktasında kaygılı olduğunu dile getirdi. Bayraktaroğlu, sektörün özellikle iklim riskleri konusunda daha da bilinçlendiğini ifade ederek, “Araştırma katılımcılarının neredeyse yarısı, halihazırdaki gayrimenkul portföylerinde iklim değişikliği riskinin yükseldiğini, yüzde 73’ü ise bu riskin önümüzdeki 5 yılda daha da artmasını beklediğini belirtti.” dedi.

PARİS, 2020 İÇİN YATIRIM FIRSATI SUNAN ŞEHİRLER ARASINDA İLK SIRADA

Ersun Bayraktaroğlu, raporda, likidite, istikrar ve fırsat sunduğuna inanılan kentlerin de sıralandığını aktararak, şunları kaydetti:

“Yatırımcılar, 2020 yılı için Paris’i listenin başına koydu. Brexit’ten, 2024 olimpiyatlarından ve Büyük Paris projesinden beklenilen zincirleme fayda sebebiyle 31 Avrupa kentinin yer aldığı listenin başında Paris geliyor. İlk 10’da yer alan diğer kentler Berlin, Frankfurt, Londra, Madrid, Amsterdam, Münih, Hamburg, Barselona ve Lizbon şeklinde… İlk 10’da 4 Alman kentinin yer alması Almanya ekonomisiyle ilgili endişeleri geçersiz kılıyor.”

Bayraktaroğlu, Brexit’le ilgili süren endişelere rağmen Londra’nın bu yıl listede 4’üncü sırada yer aldığını ancak merkezi iş alanlarındaki gayrimenkullerin iyi performans göstermesine karşın Manchester, Birmingham ve Edinburgh gibi İngiliz kentlerinin ilk 10’da yer alamadığını söyledi.

Listede Türkiye’den temsil edilen tek kent olan İstanbul’un 30’uncu sırada yer aldığını belirten Bayraktaroğlu, “Daha önce ilk sıralara kadar yükselen İstanbul, son yıllarda yaşanan ekonomik dalgalanmanın ve olumsuz gelişmelerin etkisiyle gerilemiş durumda. Ancak tekrar yukarılara tırmanacağına inancımız tam.” dedi. Bayraktaroğlu, iyi pazar dinamiklerinin, likiditenin, geleceğe yönelik toplumsal refahı artırıcı adımların ve kentsel mobilitenin artmasıyla gayrimenkulün bir hizmet ürünü haline dönüşmesinin, gelişen teknolojik altyapıyla geleceğe daha umutla bakılmasına imkan sağladığını kaydetti.

“LOJİSTİK TESİSLERE, YAŞLI VE BAKIM EVLERİNE YATIRIM ARTIYOR”

ULI Türkiye Başkanı Zafer Baysal da Avrupa’da gayrimenkul yatırımcılarının yatırım tercihlerinin zamanla değişebildiğini ifade ederek, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Yatırımcıların iştahlarının belirgin olarak lojistik tesislerine, yaşlı bakım ve emekli evlerine, paylaşımlı ekonomi kapsamındaki karma kullanımlı yaşam projelerine, öğrenci yurtlarına, sağlık tesislerine, data merkezlerine, servisli apartmanlara, paylaşımlı ofislere, esnek hizmetler sunan servisli ofislere, endüstriyel depolara, self-servis depolama alanlarına, otellere, bilim parklarına, sosyal meskenlere ve şehir merkezlerindeki MİA bölgesi ofislerine kaymakta olduğunu yıllar itibarıyla artarak gözlemlemekteyiz.”

Baysal, 7-8 yıl önce ön sıralarda yer alan AVM’lere yatırımcı talebinin epey azaldığını ifade etti. Geliştirme ve inşaat maliyetlerinin artmasıyla Avrupa’da ev sahibi olmanın gittikçe zorlaştığını vurgulayan Baysal, hükümetlerin kira artışını kontrol altına alması yönünde baskıyla karşı karşıya olduğunu anlattı.

Etkinlik kapsamında, sektörün önde gelen şirketlerinin yetkilileri, raporun sonuçlarını değerlendirdi.

Kategoriler
EMLAK

Stoklar tükendi, fiyatlar artıyor

Ağustos ayından itibaren konut kredilerinde yaşanan indirimlerin etkisi ve artan ipotekli satışlar sonrası gayrimenkul sektöründe fiyatlar tekrar yükselişe geçti. Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı “Yapı ruhsatı sayısı geçen yıla göre yüzde 60, satışlarda ise yüzde 15’e yakın bir gerileme söz konusu olmuştu. Arz tarafındaki düşüş sonrası satışlar ise inşa edilmiş stoklardan yapıldı. Şimdi ise bu stoklar tükendi. Son dönemde doların sabit seyri, enflasyonda yaşanan gerime ve gelen faiz indirimleri ile gayrimenkul sektöründe ciddi bir talep artışı yaşanıyor. Bu da birçok bölgede kiralık ve satılık fiyatlarına artış olarak yansımaya başladı” dedi.