Kategoriler
KÜLTÜR SANAT YEREL HABERLER

Antalya DOB’tan yapılan açıklamaya göre, iki perdeden oluşan Madame Butterfly operası Haşim İşcan Kültür Merkezi Opera Sahnesi’nde 19 Kasım 20.00’de seyirciyle buluşacak.

Librettosu Luigi Illica ve Giuseppe Giacosa’ya, koreografisi Kürşat Kılıç’a ait eserin orkestrasını şef Naci Özgüç, korosunu şef Mahir Seyrek, rejisini ise Yiğit Günsoy yönetecek.

İtalyanca seslendirilecek iki perdelik eserin dekoru Gürcan Kubilay, kostümü Gülden Sayıl ve ışık tasarımı ise Mustafa Eski’nin imzasını taşıyor.

Japonya’nın Nagasaki kentinde yaşayan ve kendisini kocasına adayan genç bir geyşa olan Madama Butterfly’ın hayatını konu alan eserde, “Madama Butterfly”ı Sevinç Demirağ, “Pinkerton”u Burak Pektaş, “Sharpless”i Serhat Konukman, “Suzuki”yi Gülçin Gültekin, “Goro”yu Devrim Demirel, “Bonzo”yu Toygarhan Atuner, “Yamadori”yi Mehmet Ali Tutar, “Kate”yi Tuğçe Oğuzülgen, “Il Commissario Imperiale”yi Erdi Can Aybaş ve “L’Ufficiale Del Reistro” rolünü Enis Ok canlandıracak.

Kategoriler
KÜLTÜR SANAT YEREL HABERLER

Kadınlar için Örgü Bebek atölyesi açılıyor

Antalya Büyükşehir Belediyesi Kent Tarihi ve Tanıtımı Dairesi Başkanlığı Oyuncak Müzesi’nde kadınlar için örgü bebek atölyesi açıyor. Atölye çalışmaları ile kadınlar hem hobi sahibi olacak hem de el emeği ürünlerini satarak bütçelerine gelir kaynağı sağlayabilecek.

Azemon Oyuncak işbirliği ile gerçekleştirilecek olan, Büyükşehir Belediyesi Oyuncak Müzesi’nin ücretsiz sunacağı atölye çalışmalarında uzman eğitimciler kadınlar ile bir araya gelecek. Örgü bebek atölyesi altı ay boyunca sürecek ve haftada altı saat olarak gerçekleşecek. Çalışan kadınlar hafta sonu örgü bebek atölyesinden yararlanabilecek.

Başvuru şartları

Örgü bebek atölyesine başvuru yapmak isteyen kadınların 6-22 Kasım 2019 tarihleri arasında Antalya Oyuncak Müzesi’ne nüfus cüzdanı fotokopisi ve 1 adet fotoğraf başvuru yapmaları gerekiyor. Oyuncak Müzesi Pazartesi hariç diğer günlerde başvuru yapılabiliyor. Detaylı bilgi, 0 242 248 49 33 numaralı telefondan alınabilir. – ANTALYA

Kategoriler
KÜLTÜR SANAT TURİZM

Kapadokya’da turist sayısındaki artış devam ediyor

Geçen yıl 2 milyon 949 bin 542 turistle rekor sayıda ziyaretçi ağırlayan Kapadokya’da, bu yılın ilk 10 aylık döneminde 3 milyon 292 bin 109 turistle yeni bir rekora imza atıldı. 

Peribacaları, doğal kaya oluşumlarıyla kaplı vadileri, yer altı yerleşim alanları, tarihi manastırları, mağara otelleri, sıcak hava balon turu ve çeşitli aktiviteleriyle turistlerin ilgisini çeken, 2019 yılı için 3 milyon ziyaretçi hedeflenen bölgede, bu rakam, yıl bitmeden 10 aylık dilimde aşılmış oldu. 

AA muhabirinin, Kültür ve Turizm Bakanlığı verilerinden derlediği bilgiye göre, bölgeyi yılın 10 aylık diliminde ziyaret eden turist sayısı; 2018’in aynı dönemine göre yüzde 26, 2017’ye göre yüzde 69, 2016’ya göre yüzde 142, 2015’e göre ise yüzde 37 oranında artış gösterdi.  

“Yıllardır düşlenen hedef aşıldı”

Göreme Turizm Geliştirme Kooperatifi Başkanı Mustafa Durmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yıllardır düşlenen “3 milyon” hedefinin aşılmasının bölge turizmi açısından sevindirici olduğunu belirtti.

Gelecek yıl daha fazla yerli ve yabancı turist beklediklerini dile getiren Durmaz, şöyle konuştu:

“Kapadokya 2018’de altın yıl yaşamıştı, 2019’da zirveye ulaştı. Bu yıl beklediğimizin üzerinde misafir ağırladık. İstatistiklere göre 10 ayda 3 milyon bandının aşıldığı görülüyor. 2020 yılında ise 5 milyona yakın turist hedefliyoruz. Ancak altyapı, otopark ve konaklama tesislerinin artırılması gerekiyor. Çünkü bu yıl konaklamada daralma oldu. Yoğunluk nedeniyle turistler, çevre il ve ilçelerde konaklamak durumunda kaldı.” 

Göreme beldesinde otel işleten Kemal Cingil ise Kapadokya’yı ziyaret eden turistlerin ülkelerine mutlu şekilde dönmelerinin, bölgenin tanıtımına katkı sağladığını belirterek, “Otelimiz yaklaşık 6 ay önce açıldı. Bu süreç boyunca hep tam doluluk yaşadık. Bu sene 3 milyon hedefi aşıldı. 2019’da Rus turistler beklediğimizden daha fazla talep gösterdi. Kapadokya’nın doğal güzelliklerine turistler hayran kalıyor. Döndüklerinde ise adeta buranın fahri tanıtım elçisi oluyor.” ifadelerini kullandı.

Bölgede hizmet veren bir acentenin yetkilisi Nuran Aktaş da geçmiş dönemlere kıyasla bu yıl bölgede yaşanan yoğunluğun, turizm sektörü paydaşlarını memnun ettiğini, yerli ve yabancı turistlerin Kapadokya’ya gösterdiği ilginin gelecek yıllarda daha da artmasını ümit ettiklerini aktardı. 

Kategoriler
EĞİTİM KÜLTÜR SANAT

38. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı… Hedef 1 milyon ziyaretçi

Bakan Ersoy açılıştaki konuşmasında, kitapta KDV oranlarının sıfırlandığını hatırlatarak, “Bu gelişmelerin yayıncılık sektöründe memnuniyetle karşılanması ve sektöre canlılık katması bizleri mutlu etmektedir. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde yakında açılması planlanan kütüphane ve Sayın Cumhurbaşkanımızın kitaba bakışı önemli bir yol gösterici olmaktadır. Bu örnekten hareketle İstanbul’a ülkemizin en büyük kütüphanelerinden birisini kazandırıyoruz. Rami Kütüphanesi birçok farklı kütüphane türünü içinde barındıran bir kütüphaneler kütüphanesi olarak planlanmaktadır” dedi. İstanbul Valisi Ali Yerlikaya ise İstanbul’un UNESCO’nun 2022 yılı Kitap Başkenti adayı olması için ellerinden gelen desteği vereceklerini belirterek, “Büyükşehir Belediye Başkanımız, 39 ilçe belediye başkanımız, kaymakamlarımız, hep beraber, İl Milli Eğitim olarak biz ,yerel yönetimlerle beraber el birliği yaparak ulaşıma katkı sağlayalım. Bu yıl 1 milyonu, gelecek yıl da 1.5 milyon ziyaretçi sayısını aşalım” diye konuştu.

Açılışta ayrıca TÜYAP Kültür Fuarları Danışma Kurulu Başkanı Doğan Hızlan, ‘Onur Konuğu’ Adnan Özyalçıner ile 29. İstanbul Sanat Fuarı’nın ‘Onur Sanatçısı’ Mevlüt Akyıldız da konuşma yaptı.

Kategoriler
GÜNDEM KÜLTÜR SANAT

Senaristliğini ve yönetmenliğini Faysal Soysal’ın üstlendiği, İran ve Türkiye ortak yapımı “Ceviz Ağacı” adlı film, ilk kez 56. Antalya Altın Portakal Film Festivali‘nde sinemaseverlerle buluşacak.

Daha önce birçok festivalden ödül alan “Üç Yol” filminin aynı zamanda yönetmen koltuğuna oturan Soysal, beş yıldır üzerinde çalıştığı “Ceviz Ağacı”nın çekimlerini, Türk sinemasının cesur yönetmenlerinden biri olarak gösterilen Ömer Kavur’a selam niyetiyle “Akrebin Yolculuğu” filminin geçtiği Göynük’te gerçekleştirdi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile TRT Ortak Yapım desteği alan filmin başrollerinde Serdar Orçin, Sezin Akbaşoğulları, Kübra Kip ve Mert Yavuzcan’ın rol alıyor.

Sanat yönetmenliğini Natali Yeres ve Nezihe Ateş’in üstlendiği filmin ses tasarımını Mohsen Roshan, kurgusunu Mostafa Khergehpoosh ve renk tasarımını Hootan Haghshenas yaptı.

56. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin “Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması” bölümünde yer alan filmin galası, 27 Ekim’de festival kapsamında Antalya Kültür Merkezi’nin Aspendos salonunda gerçekleştircek.

Balkon Film’in yapımcılığında gerçekleşen dram türündeki filmin konusu ise özetle şöyle:

“Hayati, yazma yeteneği körelirken evliliği de çökmekte olan bir yazardır. Babasının evinde, bahçedeki kurumuş ceviz ağacını canlandırmayı takıntı haline getirmiştir. Babasının ölümü ve geçmişini kurcaladıkça yalnızlığı daha da derinleşir. Eşinin bir ilişkisi olduğunu öğrenmesiyle yıkılsa da zayıf kişiliğinden dolayı kendinden beklenen şiddetli tepkiyi bile vermekten acizdir. Hayatı gittikçe cehennem azabına dönüyorken yakın arkadaşının nişanlısıyla tanışır. Zamanında aşık olup da açılamadığı arkadaşına çok benzeyen bu kadınla karşılaşmak yazmak konusunda Hayati’yi diriltir. Tam o sırada, ceviz ağacı da tomurcuklanmaya başlar. İçindeki umudun canlandığı bugünlerde annesinin ölümü, hemen ardından da eşinin sevgilisiyle kaçışı son damla olur. Evinde çıkan yangından sonra, Hayati şehri terk eder. Birkaç gün sonra, yanmış bir kadın cesedi bulan polis, Hayati’yi cinayetle suçlar ve gözaltına alır. Hayati masum olmasına rağmen, suçlamaları kabul edecektir.”

Festivalin “Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması” bölümünde ayrıca yönetmenliğini ve üstlendiği Ümit Ünal’ın üstlendiği “Aşk, Büyü vs.”, Leyla Yılmaz’ın ikinci filmi “Bilmemek”, Orçun Behram’ın ilk uzun metrajlı filmi “Bina”, Ali Özel’in yazıp, yönettiği “Bozkır”, ilk filmi “Küf” ile 69. Venedik Film Festivali’nden ödülle dönen Ali Aydın’ın yeni filmi “Kronoloji”, “Babamın Kanatları” filmiyle beğeni kazanan Kıvanç Sezer’in yeni filmi “Küçük Şeyler”, dünya prömiyerini Varşova Film Festivali’nde yapan ve “Ekümenik Jüri En İyi Film Ödülü”ne layık görülen “Omar ve Biz”, Özkan Yılmaz’ın “Soluk” ve Onur Ünlü’nün “Topal Şükran’ın Maceraları” adlı filmi, Zeki Demirkubuz başkanlığındaki jüri tarafından değerlendirilecek.

Kategoriler
KÜLTÜR SANAT

Tam 8 bin yıllık! Tarihin en eskisi…

Abu Dabi yakınlarındaki Marawah Adası’nda devam etmekte olan arkeolojik kazılarda, 2017 yılında bulunan inci, yapılan karbon testleriyle milattan önce 5800 ile 5600 yıllarından kalma olduğu belirlendi. 

BAE Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Abu Dabi şehrinde Louvre Müzesi’nde sergilenmeye başlanan tarihin eski doğal incisi, yaklaşık 8 bin yıllık ve Neolitik döneme ait.

Kategoriler
KÜLTÜR SANAT YEREL HABERLER

ANTDOB,

Antalya Devlet Opera ve Balesi (ANTDOB), librettosu Luigi Illica ve Giuseppe Giacosa’ya ait olan Puccini’nin “Madama Butterfly” operasını sahneledi.

Yiğit Günsoy rejisiyle bu sezon ilk kez sahnelenen eserde, orkestrayı şef Naci Özgüç, koroyu ise şef Mahir Seyrek yönetti. İtalyanca seslendirilen iki perdelik eserin dekor tasarımı Gürcan Kubilay, kostüm tasarımı Gülden Sayıl ve ışık tasarımı Mustafa Eski tarafından hazırlandı, koreografiyi ise Kürşat Kılıç düzenledi.

Dünya opera edebiyatının en önemli eserleri arasında yer alan eserde “Madama Butterfly”ı İzmir Devlet Opera ve Balesi Solist Sanatçısı Sevinç Demirağ, “Pinkerton”u Burak Pektaş, “Sharpless”i Melih Tepretmez, “Suzuki”yi Sibel Kızılateş, “Goro”yu Devrim Demirel, “Bonzo”yu Baturalp Bilgili, “Yamadori”yi Baha İşler, “Kate”yi Emel Öziş, “Il Commissario Imperiale”yi Erdi Can Aybaş ve “L’Ufficiale Del Reistro”yu Enis Ok canlandırdı.

Antalyalı izleyiciler, temsilin sonunda sanatçıları uzun süre ayakta alkışladı.

Kategoriler
KÜLTÜR SANAT

170 adet tarihi sikke ele geçirildi

Olay, Samsun’un Tekkeköy ilçesi Samsun-Ordu karayolu üzerinde meydana geldi. Samsun Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, kendi kısımlarının konularına giren suçlarla mücadele kapsamında, şüphe üzerine durdukları Şenol Ş.’nin aracında ve üzerinde arama yaptı. Yapılan aramada, 170 adet tarihi eser niteliğinde olduğu değerlendirilen sikke, 1 adet ruhsatsız 9 mm çapında tabanca ve 39 adet 9 mm çapında mermi ele geçirildi. Olayla ilgili Şenol Ş. gözaltına alındı.

Olayla ilgili soruşturma başlatıldı. 

Kategoriler
GÜNDEM KÜLTÜR SANAT

Pınar Yorgancıoğlu’nun yeni filmi Antalya’da boy gösterecek

Türkiye’nin son yıllarda yetiştirdiği önemli kadın yönetmenlerden biri olarak kabul edilen Pınar Yorgancıoğlu’nun son filmi Karanlıkta Islık Çalanlar, yoluna dolu dizgin devam ediyor. 

Henüz projelendirme aşamasındayken uluslararası platformlarda Türkiye’yi temsil eden ve katıldığı yarışmalardan ödülle dönen ‘Karanlıkta Islık Çalanlar’ filminin senaryosu, Antalya Film Forum’un Uzun Metraj Kurmaca Pitching Platformu kategorisinde yarışacak 10 projeden biri olarak seçildi.

BİR ÖNCEKİ FİLM DE BAŞARIDAN BAŞARIYA KOŞMUŞTU 

Hatırlanacağı üzere Yorgancıoğlu’nun bir önceki projesi ‘Karanlıkta Islık Çalanlar’ film senaryosu da Venedik Bienali’nin Biennale College Cinema Atölyesi’nde 9 uluslararası projeden biri olarak seçilmişti.

Bedir Bedir’in başrolünde oynadığı ilk kısa filmi “Şafak Vakti” ile “Palm Springs”, “Antalya” ve “Adana” gibi festivallerde boy gösteren Senarist-Yönetmen Pınar Yorgancıoğlu, baş rolünde Jale Arıkan’ın yer aldığı Alman ortak yapımı filmi ‘Nebile Hanım’ın Solucandeliği’ ile de adından sıkça söz ettirmişti.

Varşova gibi film festivallerinde oynayan ‘Nebile Hanım’ın Solucandeliği’ filmi ile ‘İstanbul Film Festivali’ ve ‘!f İstanbul’ gibi organizasyonlarda ödüller alan Yorgancıoğlu, kurgusunu yaptığı Türkiye-ABD ortak yapımı ‘Green’ filmiyle Sundance gibi birçok festivalden başarı ile döndü.

GELİŞTİRME PROJESİ ÖDÜLÜ DE AYNI FİLME GİTTİ

Orta halli modern bir ailenin bireylerinin büyüme sancılarını konu alarak, yetişkinlik kavramını kara-mizahi bir dille eleştiren ‘Karanlıkta Islık Çalanlar’ın ilk uzun metrajlı film çalışması olacağını vurgulayan Yorgancıoğlu, ön hazırlık aşamasında olduklarını belirterek, “Senaryomuz şimdiye kadar Saraybosna Film Festivali’nin CineLink ve Pack & Pitch platformlarında, Venedik Bienali’nin Biennale College Cinema atölyesinde, İKSV Köprüde Buluşmalar, ve bu Eylül ayında yine Venedik Film Festivali dahilindeki Venice Production Bridge ortak yapım marketlerinde yer aldı. Ankara Film Festivalinde de Ulusal Uzun Proje Geliştirme Ödülü’nü kazandı” şeklinde konuştu.

Kategoriler
GÜNDEM KÜLTÜR SANAT

Yazar Hayati İnanç hayranlarıyla buluştu

Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nin destekleriyle Sun Fuarcılık tarafından organize edilen 3. Kayseri Kitap Fuarı, Yazar Hayati İnanç’ı ağırladı. 1. Konferans Salonu’nda vatandaşlarla buluşan İnanç; ’Can Veren Pervaneler’ konulu söyleşi yaptı. Cümleleriyle hem güldüren hem düşündüren İnanç’ı hayranları ilgiyle dinledi.

Salonu dolduran vatandaşlar, Yazar Hayati İnanç’ı sık sık alkışlayarak beğenisini gösterdi.