Kategoriler
OTOMOBİL

Avrupa’ya Türk kanıtı

JAPON otomotiv devi Toyota’nın Dünya Başkanı ve CEO’su Akio Toyoda, Türkiye’de üretilmeye başlanan kompakt SUV modeli C-HR’nin tanıtımı için Avrupa’da ilk kez bir fuara katıldı. Toyota Avrupa yönetimini bile şaşırtan bu ani karar sonrasında Paris Otomobil Fuarı’nda açıklamalar yapan Toyoda, Avrupa pazarına bağlılıklarının en büyük kanıtının Türkiye’de üretilecek olan Toyota C-HR olduğunu belirtti. Otomobilleri daha eğlenceli, daha güvenli ve daha faydalı hale getirip çözümler üretmek için ara vermeden çalıştıklarını kaydeden Toyoda, “Toyota C-HR ile C-crossover segmentinde yeni bir sayfa açılacak. Kasım ayından itibaren satışa sunulacak olan C-HR modeli, sportif özellikleri ve gelişmiş teknolojisiyle yeni bir dönemin başlangıcı olacak” dedi. Toyota’nın çeşitli işbirlikleri ile, otomotiv teknolojisinde geleceğin yeniliklerini sunmaya kararlı olduğuna da vurgu yapan Toyoda şöyle konuştu: “Toyota olarak yapabileceğimiz en önemli şey sadece mükemmel otomobiller üretmek için yöntemler geliştirmek değil, müşterilerimizin yaşamlarını iyileştirmek için mümkün olan her şeyi yapmaktır. Hibrit teknolojisini; emisyonları azaltmak ve çevreyi korumak için icat ettiğimiz gibi, toplum yararına yeni buluşlar yapmak için de kararlıyız. Toyota, otomotiv kazalarının tamamen önlenmesi için yoğun bir çaba içindedir. Mühendislerimiz ve bilim insanları, otonom sürüş, robotlar ile malzeme bilimi alanında yoğun bir çalışma içindeler.

KAZALARI ÖNLEYECEĞİZ

Benim için en önemli konuların başında otomobil kazalarını önlemek geliyor. Bunu yaparken otomobillerimizin sunduğu sürüş keyfinden de taviz vermek istemiyoruz. Çok fazla bilinmese de, Toyota yıllardan beri otonom otomobilleri geliştirme üzerine çalışıyor. Toyota ekipleri, hem şoför hem de ‘yardımcı’ mod olmak üzere iki tür otonom özellik geliştirdiler. Şoför modunu veya tamamen otonom modunu, sadece yüzde 100 kaza yapılmayacağını anladığımızda ve en az 14.2 milyar km test yaptıktan sonra kullanabileceğiz.”

Kategoriler
OTOMOBİL

Aracınızın klima bakımını yaptırdınız mı?

Arabalarıyla sık seyahat edenler için araç bakımı önemli konuların başında geliyor. Düzenli yapılmayan araç bakımları daha sonra ekstra masraf olarak bütçenizi sarsabilir. Yaz aylarında araç bakımı yaptırırken klima bakımını es geçmemek gerekiyor. Kış boyunca bakımı yapılmayan klimalar yaz geldiğinde en sık kullanılan araç fonksiyonlarından birine dönüşüyor.

Klimaların düzgün çalışması için yılda en az 2 kere bakımdan geçmesi şart. En sık görülen klima arızalarının başında ise klima radyatörüne gelen dış darbeler sonucu klima gazının boşalması geliyor. Uzun bir süre gazsız çalışan veya çok az gazla işlevini yerine getiren klimalar belli bir süre sonra işlevlerini yerine getiremiyor.

KLİMA TEMİZLİĞİ

Klimalarda toz birikmesi de klimanın yeterince soğutmamasının en güçlü sebeplerinden biri. Özellikle toz ve dumanın çok olduğu ülkemizin yollarında en sık karşılaşılan sorunlardan biri olan evaporatör sorunları klimalarda bakterilerin birikmesine neden oluyor. Antibakteriyel spreylerle düzenli olarak temizlenmesi gereken evaporatörler rutin klima bakımının olmazsa olmaz aşamalarından biri.

KIŞ AYLARINDA KLİMA BAKIMI

Klimalarınızı kış aylarında haftada bir en az 10 dakika çalıştırmak klima motorlarının sağlıklı kalmasını ve içerisindeki hava sirkülasyonunu gerçekleştirmesini sağlar. Ayrıca kuş pisliği, toz, tüy veya kıl gibi yabancı maddelerin klima havasının giriş kanallarında uzun süre kalmaması ve temizlenmesi de önemlidir.

KLİMA SOĞUTMA SORUNU

Klimanız iyi soğutmuyorsa, bakımıyla alakalı bir problemi var demektir. Bunun yanında aracın yaşı da klimanın tam performans gösterip göstermemesinde etkili olur. Klima içerisindeki gaz hiçbir zaman tam kapasite klima içerisinde durmaz. Klima gazı yılda en az yüzde 10 oranında azalır. Gazın azalması ise soğutmada sorunlara yol açabilir. Klima gazının azalması veya bitmesi gibi durumlarda yetkili araç servisine başvurmalı ve klima gazınızı yeniletmelisiniz. Klima gazını 6 ayda bir kontol ettirmek klimanın verimli çalışmasını sağlar.

KLİMA KOMPRESÖR BAKIMI

Klima kompresöründe kullanılan yağ, klima gazına uygun olmalıdır. Yanlış seçilen klima gazı klima aksamında arızalara sebep olabilir. Seçim yaparken çevreye zarar veren gaz çeşitleri yerine çevreye duyarlı gaz çeşitlerini tercih etmelisiniz. Klimanızı aracı çalıştırırken kapalı tutmanız klima fonksiyonlarının hasar görmesini önler. Ayrıca sıcakta bekleyen aracınızın klimasını hemen çalıştırmak gereksiz yakıt tüketimine neden olur. Aracı serinlettikten sonra klimanızı çalıştırmalısınız.

Kategoriler
OTOMOBİL

Skoda Online Lansmanda Mercedes’i Geçti

Dijital takipçileriyle aktif olarak iletişimde olan Skoda, TNS’e göre aracının önceki versiyona oranla artan ekipmanı, geliştirilen tasarımı ve çok daha pahalı araçlarda kullanılan yarı otonom sürüş özelliklerini ön plana çıkartarak ilgi çekmeyi başardı.

Mercedes ise M sınıfının yerine gelen GLE’nin online kampanyasıyla ikinci sırada yer aldı.

TNS yaptığı araştırmada hedef kitle olarak Almanya, İngiltere, Fransa ve İspanya’da ikamet eden 3000 üzerinde internet kullanıcısını baz alırken, ülkemizde de Skoda’nın elektronik ortamla ilişkilerini daha yakın tutmasını diliyoruz.

TNS’in raporunda yer alan şu ifadeler de ayrıca dikkat çekici; “Satın alma sürecinde sosyal medya, bloglar ve diğer online medya kuruluşlarının güvenilir kaynak olarak önemi git gide artıyor. Eğer üreticiler bu alana yatırım yapmazlarsa pazarda büyük kayıp yaşayacaklardır.”.

Temmuz ayında Avrupa’da 13.800 online etkileşim baz alınarak yapılan listede durum şu şekilde.

1. Skoda Superb 8.1

2. Mercedes GLE 5.9

3. Renault Kadjar 5.8

4. Renault Espace 4.8

5. Mercedes GLC 4.6

Kategoriler
OTOMOBİL

Volkswagen’den Çin’e 4 milyar euroluk yatırım

Grup, bu ülkedeki partnerleriyle birlikte gelecek yıl içinde dört milyar euroyu aşkın bir miktar daha yatırım gerçekleştirecek. Bu tutarın aşağı yukarı yüzde 40 kadarı, grubun Çin şubesi başkanı Stephan Wöllerstein’ın 21 Kasım günü Guangzhou kenti otomobil fuarında belirttiği üzere, elektrikli araba alanına tahsis edilecek. Böylece elektrikli otomobil ve motor alanına yatırım oranı yükselmiş olacak.  
 
Grup bu yıl da Çinli ortaklarıyla birlikte dört milyar euroluk bir yatırım yapmak istiyor. Grubun Çin şubesi 2025’te 1,5 milyon elektrikli araç üretip teslim etmek niyetinde. Antnig ve Foshan fabrikalarında üretim başlatıldıktan sonra 600 bin araçlık bir yıllık toplam kapasiteye, 2020 sonu itibariyle ulaşılması gerekiyor. Volkswagen, önümüzdeki beş yılda, Çin dışında da geleceğe dönük alanlarda 60 milyar Euro harcayacak; bunun 33 milyarı yalnızca elektrikli motor ve modellere yönelik olacak. 
 
Uzun dönemde, şu anda biraz gevşeme eğilimi gösteren Çin pazarı sürümünün de yine olumlu yönde gelişme göstermesi bekleniyor. Öte yandan VW Grubu, içinde bulunduğumuz yılın ilk 10 ayı içinde, bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 1,8 oranında bir azalışla, ülkede 3,34 milyon araçlık bir sürüm hacmi gerçekleştirdi.  Wöllenstein, Volkswagen’in piyasa payının 2020’de durağan konumdan yükselişe geçeceğini bekliyor.

 

 

Kategoriler
OTOMOBİL

Mitsubishi Motors, elektrikli araç yelpazesini genişletiyor

MMC CEO’su Takao Kato ve COO’su Ashwani Gupta, düzenlenen basın toplantısında araçları tanıtarak MMC’nin elektrifikasyon stratejisini açıkladılar. Kato konuşmasında “Elektrifikasyon teknolojisine, özellikle plug-in hibrit (PHEV) modellere odaklanıyoruz. MMC’nin gelecekte PHEV kategorisinde lider olması için daha fazla varyasyon sunarak ve ittifakın çeşitlilik içeren elektrifikasyon teknolojilerinden yararlanarak elektrikli araç yelpazemizi genişleteceğiz” dedi. Gupta ise, MMC’nin elektrifikasyon teknolojilerinden birini 2022 yılına kadar yeni orta ve kompakt SUV’larda, Kei otomobilde ise yakın gelecekte kullanmayı planladıklarını ekledi.

MI-TECH CONCEPT otomobilin özellikleri

MI-TECH CONCEPT, “her türlü rüzgar ve arazi koşulunda benzersiz sürüş keyfi ve güven sunan küçük plug-in hibrit elektrikli bir SUV” olarak üretildi. Bu konsept otomobil; hafif ve kompakt yeni PHEV aktarma organı, dört motorlu elektrikli 4WD sistemi, ileri sürücü destek ve koruyucu güvenlik teknolojileri ile dolu küçük boyutlu elektrikli bir SUV formatıyla MMC’nin “Drive Your Ambition” marka sloganını yansıtıyor.

Dinamik Buggy Tipi Tasarım

“Sürücünün macerasını geliştirir” konseptiyle sunulan MI-TECH CONCEPT, Mitsubishi’ li olmanın özünü yansıtan dinamik bir buggy tipi araç olarak tasarlandı. Elektrikli bir aracın öncü hissi, açık mavi gövde rengi ve ızgarada motor bobini motifi, iç tekerleklerde ve iç tasarımda ikincil bakır rengiyle ifade ediliyor.

Aracın ön kısmında MMC’nin imzası olan Dynamic Shield yeni ön tasarım konsepti benimseniyor. Izgaranın ortasında saten kaplama bir renk, elektrikli bir araç olarak ifadesini vurgulamak için de ikincil renk olarak bakır kullanılıyor. T şekilli farlar, farklılaştıran bir dış görünümü vurgulamak için ön uca entegre ediliyor. Tamponun alt kısmında gövdeyi korumak için her iki tarafta alüminyum karter korumaları yer alırken iç mekanda bir hava girişi bulunuyor.

Yanlardaki yükseltilmiş çamurluklar ve geniş çaplı lastikler, bir SUV olarak üst düzey hareket kabiliyetini ve gücü, ayrıca araziyi tam anlamıyla kavramak için gereken dengeyi yansıtıyor. Etkileyici bir görünüme sahip olan gövdenin tasarımı, adeta bir kesme makinesinde şekillendirilmiş bir metal külçeyi anımsatırken konturlu yanlardaki basamaklarla tasarım ile kullanışlılık arasında denge sağlanıyor. Aracın arkası, SUV’ un sağlamlığını vurgulamak amacıyla metal külçeden oyulmuş büyük ve kalın bir altıgen tasarıma sahip. T şekilli arka farlar, önde de kullanılan aynı tasarımı paylaşıyor.

Aracın içinde, yatay gösterge paneli ve işlevsel tasarım kullanımı kolaylaştırıyor. Yatay tema, gösterge paneline ve direksiyona entegre edilen bakır çizgilerle daha da vurgulanıyor. Klavye şekilli tuşlar, yatay temayı izleyerek orta konsolun üzerinde konumlanırken öndeki tutma kolu aynı zamanda tuşların kullanımını kolaylaştırmak için dayanak işlevi de görüyor. İşlevler sade ve düz, kolay anlaşılır bir şekilde sunulurken tuşlara basıldığında güvenli bir his veriyor. MMC, sürücüye daha çok huzur veren bir tasarımı vurguluyor. Ön cam, araç davranışı, araziyi tanıma ve optimum rota yönlendirmesi gibi ilgili tüm bilgileri grafik bir şekilde sunuyor.

Hafif ve kompakt PHEV aktarma organı

Yeni PHEV aktarma organında geleneksel benzinli motorun yerine hafif, kompakt bir gaz türbinli motor jeneratör yer alıyor. Günümüzde çevresel farkındalık giderek artarken ve ölçülerde küçülme devam ederken, bu konseptte PHEV aktarma organını küçük bir SUV’a entegre etmek için teknolojik bir önerme değerlendiriliyor. Gaz türbinli motor jeneratör, boyutlarına ve ağırlığına göre performans sunuyor.

Bölgelere göre seçilebilecek dizel, gaz yağı ve alkol gibi çeşitli yakıtlarla çalışma esnekliği, gaz türbininin bir başka faydası olarak dikkat çekiyor. Egzozun temiz olması da çevresel ve enerji meselelerine yanıt veriyor.

Elektrikli 4WD sistemi

MMC, S-AWC Entegre Araç Dinamiği Kontrol Sistemini ön ve arkada Çift Motorlu, Aktif Yalpalama Kontrolü (AYC) üniteli bir Dört Motorlu 4WD Sistemine gururla uyguladı. Fren kaliperlerinin elektrikli olması ayrıca yüksek tepki, sürüş kontrolünde yüksek isabet ve dört tekerin frenleme gücünü sağlarken dönüş ve tutuş performansını önemli ölçüde geliştiriyor. Dört tekere optimal sürüş gücü iletme kabiliyeti, arazide sürüş sırasında iki teker spin atarken hala yerde bulunan iki tekere güç iletmeyi ve sürüşü devam ettirmeyi mümkün kılıyor. MMC böylece şehirde veya engebeli arazide olsun sürücüye her koşulda güvenli ve heyecan verici bir sürüş deneyimi sunarken, sol ve sağ lastikleri tersine çevirerek 180 derece spinler gibi yeni sürüş deneyimlerine de imkan veriyor.

İleri sürücü destek ve koruyucu güvenlik teknolojileri

Araç, artırılmış gerçeklik (AR) özellikli ön camındaki gelişmiş optik sensörler gibi teknolojilerle algılanan çeşitli bilgileri gösteren bir İnsan Makine Arabirimi (HMI) ile donatılmış olarak sunuluyor. Sürücüler, AR özellikli ön camda gösterilen araç, yol ve çevredeki trafik koşulları gibi bilgiler sayesinde görüşün zayıf olduğu durumlarda bile doğru kararlar verebiliyor. Ayrıca MI-PILOT yeni nesil sürücü destek teknolojisine de sahip olan konsept otomobil, sadece otoyollarda ve normal yollarda değil, asfaltsız yollarda da sürücü desteği sunuyor.

SUPER HEIGHT K-WAGON CONCEPT

MITSUBISHI MOTORS’un Tokyo’da tanıttığı diğer otomobili olan SUPER HEIGHT K-WAGON CONCEPT ise, daha çok seyahat etmek ve daha uzun mesafelere gitmek isteyen sürücülere hitap eden yeni nesil yüksek bir Kei vagon. SUV tadı veren bir tasarıma sahip olan araç, konfor sunuyor ve sofistike bir iç tasarıma sahip. Yüksek performanslı motor ve CVT ile birlikte gelişmiş sürücü destek teknolojileri ve güvenlik özellikleri içeren SUPER HEIGHT K-WAGON CONCEPT, düşük ve yüksek hız bölgelerinde çevik yol performansı sunuyor. MMC, otoyollarda tek şeritli sürücü desteği MI-PILOT, çarpışmaların hasarını azaltan frenleme sistemi ve yanlış pedal uygulamalarında çarpışma önleme desteği içeren e-Assist koruyucu güvenlik teknolojisi paketini entegre ederek aracın Japon hükümetinin “Support Car S Wide” güvenlik sınıflandırmasına uygunluğunu sağladı. Bu sayede sürücünün üzerindeki yük hafiflerken tüm yolcular güvende hissedebiliyor.

MITSUBISHI ENGELBERG TOURER

Tokyo Fuarı’nda sergilenen diğer bir araç olan üç sıra koltuklu SUV MITSUBISHI ENGELBERG TOURER, yeni nesil elektrifikasyon teknolojisi ve dört tekerden kontrolün eklenmesiyle MMC’nin Outlander PHEV’de geliştirdiği kendi Çift Motor PHEV aktarma organını ileriye taşıyor. Yüksek kapasiteli sürüş bataryası, aracın ortasında zeminin altında konumlanıyor. Önde ve arkada yüksek çıktılı, yüksek verimli motorlardan oluşan Çift Motor sisteminin kullanıldığı aracın PHEV aktarma organı daha kompakt hale getirilirken yerleşim düzeni de yolcular için daha geniş hacim yaratmak ve üç sıra koltuklu bir paket sunmak amacıyla optimize edildi.

Araçta bulunan 4WD Sistemi, iki ön teker arasındaki güç dağılımının yanı sıra ön ve arkada yüksek çıktılı, yüksek verimli birer motordan oluşan Çift Motor sistemli tam zamanlı 4WD’yi de kontrol etmek için AYC’den yararlanıyor. Bunlarla MMC’nin Süper Dört Tekerden Kontrol (Super All Wheel Control (S-AWC) entegre araç davranışı kontrol sisteminin kombine edilmesi sayesinde sürüş performansı ciddi anlamda geliştiriliyor. Sürüş, viraj alma ve durma performansları, her tekere uygulanan frenleme gücünün kontrolü (Tekerlerin Kilitlenmesini Önleyen Fren Sistemi- ABS) ile ön ve arka motor çıktısı (Aktif Denge Kontrolü – ASC) entegre edilerek artırılıyor.

Kategoriler
OTOMOBİL

Mercedes-Benz işçi çıkararak tasarrufa gidecek

Daimler tarafından yapılan açıklamada,” 2022 yılının sonuna kadar, Mercedes-Benz, çalışan maliyetlerinde 1 milyar avrodan fazla tasarruf etmeyi planlıyor. Bu amaçla, işçi sayısında da azaltma söz konusu olacak.” ifadesine yer verildi. 

Gittikçe artan hibrit ve elektrikli araçların, Mercedes-Benz’ın satış getirisini olumsuz yönde etkileyecek maliyet artışlarına yol açtığının hatırlatıldığı açıklamada karbon komisyon azaltılması ve otomotiv endüstrisinin dönüşümünden şirketin karlılığın etkilendiği de kaydedildi.

Alman otomobil endüstrisi, ABD-Çin ticaret ihtilaflarının ve Brexit belirsizliğinin etkisiyle beklenenden daha zayıf bir büyüme ile karşı karşıya kalırken, elektrikli ve otonom araçlara yapılan büyük yatırımlar da şirketlerin karlılığını azaltıyor. 

Alman şirket, hangi ülkede ne kadar kişinin işine son verileceğini ise açıklamadı. 

Kategoriler
OTOMOBİL

Honda hedef yükseltti

Honda, geliştirdiği elektrikli ve hibrit teknolojilerine duyduğu güvenle ‘Elektrik Vizyon’ stratejisini hızlandırdı. Bugün Amsterdam’da düzenlenen ‘Elektrik Vizyon’ toplantısında Honda Motor Avrupa Kıdemli Başkan Yardımcısı Tom Gardner tarafından yapılan açıklama kapsamında, daha önce tüm modellerin elektrikli ve hibrit olması için 2025 yılı olarak belirlenen hedef, 2022 yılına çekildi. Honda, bu hedef kapsamında 36 ay içinde elektrikli veya hibrit motora sahip 6 yeni model sunacak. Honda ayrıca, tüm elektrikli veya hibrit araçlarını aynı küresel isim altında birleştirecek olan yeni ‘e: Teknoloji’ markasını da hayata geçirdi. Bu strateji kapsamında üretilecek tüm modeller ‘e:Technology’ markası altında olacak. ‘e:Technology’ markası altında üretilen ve e:HEV logosu taşıyan ilk model ise yeni nesil Jazz oldu. Honda’nın küçük sınıftaki başarılı temsilcisi, gelişmiş iki motorlu hibrit teknolojisini standart olarak kullanıma sunacak.

Kategoriler
OTOMOBİL

Otomotiv sektöründeki satışlar faizsiz sistemde yükselişe geçti

Ekonominin iki önemli ayağından biri olan otomotiv sektörü, satışlarda yaşanan durağanlığı Elbirliği Sistemi’yle kırdı ve Eylül ayında yapılan teslimat rakamları bir önceki aya göre yüzde 4,81 arttı. Faizsiz Elbirliği Sistemi’nin otomotiv sektörüne bir yol açtığını ve sektörün büyümesine büyük katkı sunduğunu belirten Emin Grup Yönetim Kurulu Başkanı Emin Üstün, konut sektöründe de başarıyla uygulanan Elbirliği Sistemi’nin otomotivde 1991 yılından bu yana en başarılı çözüm olmayı sürdürdüğünü dile getirdi. Üstün, Eminotomotiv ile sistemin bugüne kadar toplam 29 yıllık sürede 92 binin üzerinde kişiyi araç sahibi yaptığını ifade etti.

Kategoriler
OTOMOBİL

Yeni Mitsubishi L200, “Test Sürüşü Günü”nde uzmanlarla buluştu

Mitsubishi Motors Türkiye, Avrupa ile birlikte Türkiye’de de satışa sunulan 6.nesil yeni L200 pick-up’ı için 18 Ekim’de Turkcell Platinium Park’ta “Test Sürüşü” Günü düzenledi. İlk kez lanse edildiği 1978 yılından bu yana dünya çapında 4,7 milyon adetten fazla satılan L200, 150 farklı ülkede satılıyor. Türkiye pazarında “2018 yılının en çok satılan pick-up”ı unvanına sahip olan L200, 2019’un ilk sekiz ayında da %27’lik pazar payıyla segmentinde liderliğini sürdürüyor.

Yeni nesil L200, güvenlik donanımları, geliştirilmiş yol ve arazi performansı, tam zamanlı “Super Select 4WD II” dört tekerlekten çekiş sistemi, yeni eklenen “Off Road” modu, “Yokuş İniş Kontrolü” sistemi ve otomobil konforunu aratmayan iç tasarım özellikleriyle en iddialı 4*4 pick-up modeli olarak sınıfında standartları belirliyor. L200’ün yeni versiyonunda ön kaput yüksekliği artarak daha güçlü bir görünüm sunuyor.

Keskin çizgilere sahip gövde hatları, genişletilmiş çamurlukları ve parlak vurguları ile yeni nesil L200, sağlam ve güçlü pick-up algısını, modern bir görünümle birleştiriyor. Dayanıklı, sağlam ve dinamik yeni nesil L200, Mitsubishi Motors’un dünya çapındaki yük taşıma performansı daha üst düzeyde olan modeli. Yeni nesil L200 geliştirilen dört yeni renk alternatifleriyle tüketicilere sunuluyor; Elmas Beyaz, Bakır Turuncu, Grafit Gri ve Opak Kırmızı.

Yeni nesil L200, 10 Eylül 2019 itibarıyla Mitsubishi Motors Corporation, Türkiye distribütörü TEMSA Motorlu Araçlar bayilerinde yerini aldı.

Yeni nesil L200; aracın kullanıldığı farklı coğrafyalardaki değişken yol koşulları göz önünde bulundurularak geliştirildi. Mitsubishi Motors’un 1978’den bu yana sürekli gelişerek güncellenen mühendislik birikimiyle dizayn edilen Yeni Nesil L200’de öne çıkan değişimler şöyle sıralanıyor:

Tamamıyla yenilenen “Rock Solid” (Kaya Gibi Sağlam) dış tasarım

Modern iç ve dış tasarım

Yeni bir “Off-Road” modu, “Yokuş İniş Kontrolü” sistemi içeren yükseltilmiş 4*4 sistemi

Avrupa Pazarı için yeni 2.2 Dizel motor (Euro 6d temp uyumlu)

Yeni 6 vitesli otomatik şanzıman

Yükseltilmiş şasi çerçevesi, frenler ve süspansiyon

Geliştirilmiş sürüş konforu

Yeni güvenlik özellikleri:

Kör Nokta Uyarı sistemi (Şerit Takip Uyarı Sistemi; BSW/LCA ile)

Arkadan Yaklaşma Uyarı sistemi (RCTA).

Ön Darbe Azaltma sistemi (FCM)

Ultrasonik Hatalı Hızlanma Azaltma Sistemi

Yeni iç mekan özellikleri (yeni konturlu ön koltuklar dahil)

Daha geniş aksesuar yelpazesi (2019 model yılında 33 iken yeni modelde 44)

Kategoriler
OTOMOBİL

İşte eşsiz Ferrari SP275 RW Competizione!

Ferrari, standart üretim modellerini yeterli bulmayan müşterileri için özel otomobiller geliştirmeye yabancı değil. Bunun son örnekleri 2.5 milyon dolarlık F60 America temelli F12berlinetta ve 458 MM Speciale’ydi. Bu hafta Ferrari Finali Mondiali etkinliğinde başka bir otomobil daha ortaya çıktı.

Aracın adı SP275 RW Competizione. Otomobil, standart F12 ya da yalnızca 799 adet üretilen ve her biri çoktan satılan F12tdf temel alınarak yapılmış. Geniş çamurluklar ve yan çıtalar, aracın F12tdf olma olasılığını arttırıyor.

Ferrari Chat forumlarında konuşulanlara göre bu yeni özel otomobil Floridalı bir doktor olan Rick Workman’e ait. Yapımı iki yıl süren otomobil “Giallo triplo strato“ (üç katmanlı sarı) renkte ve mavi karbon fiber dokunuşlara sahip.

Araçta, F12tdf’in üzerine herhangi bir donanım güncellemesi yapılıp yapılmadığı bilinmiyor. Tour de France özel versiyonu, Ferrari’nin doruğu olan 780 bg’lik (574 kW) ve 705 nM’lik atmosferik V12 motorları simgeliyor. Motor sayesinde 340 km / sa maksimum hıza ulaşabilen otomobiller, 100 km / sa hıza 2.9 saniyede çıkıyorlar.

SP275 RW Competizione’nin fiyat etiketi bilinmiyor ancak, sınırlı sayıda üretilen F12tdf’in 310,184 euroluk (1,166,943 TL) fiyatından pahalı olduğu kesin.