Kategoriler
EDİTÖR GÜNDEM T.C CUMHURBAŞKANLIĞI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, nikah şahidi oldu

Haliç Kongre Merkezi’nde dünya evine giren çiftin nikah törenine Erdoğan, eşi Emine Erdoğan ile katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız’ın kıydığı nikaha şahitlik etti.

Evlilik cüzdanını geline veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, Turhan çiftini kutladı.

Kategoriler
EDİTÖR GÜNDEM T.C CUMHURBAŞKANLIĞI

Başkan Erdoğan Vefa Bozacısı’na gitti

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, vatandaşlarla boza içti.

Haliç Kongre Merkezi’ndeki 2019 Necip Fazıl Ödülleri Töreni’ne katılan Erdoğan, buradan ayrıldıktan sonra Fatih’teki Vefa Bozacısı’na gitti.

Burada sevgi gösteriyle karşılanan Erdoğan, vatandaşlara boza ikram etti.

Erdoğan, çocuklarla yakından ilgilenirken, vatandaşlarla bir süre sohbet ederek, hatıra fotoğrafı çektirdi.

Kategoriler
EDİTÖR GÜNDEM T.C CUMHURBAŞKANLIĞI

Cumhurbaşkanı’nın ‘Libya’ kararı Resmi Gazete’de

Libya Devleti’nin 16 yaşından küçük ve 55 yaşından büyük umuma mahsus pasaport hamili vatandaşlarının Türkiye’ye yapacakları turistik amaçlı seyahatlerinde vize muafiyeti sağlanmasına ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete’de yayımlandı.

Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı’na göre, Libya Devleti’nin 16 yaşından küçük ve 55 yaşından büyük umuma mahsus pasaport hamili vatandaşlarının Türkiye’ye yapacakları her 180 gün içinde azami 90 gün ikamet süreli turistik amaçlı seyahatlerinde vize muafiyeti sağlanmasına, 6458 sayılı Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanununun 18’nci maddesi gereğince karar verildi.

Kategoriler
GÜNDEM T.C CUMHURBAŞKANLIĞI

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Kılıçdaroğlu’na çağrı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, A Haber ve ATV ortak yayınında Gündem Özel programında açıklamalar yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, tank palet fabrikasına ilişkin değerlendirmelerde de bulundu. Erdoğan, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun tank palet fabrikasıyla ilgili iddialarına da yanıt verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın tank palet fabrikasına ilişkin yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Şu anda biz Leopark tanklarının devamlı Kemal efendinin konuşup bulduğu Arifiye’deki tank palet fabrikası olayında, orası tamir bakım atelyesiydi, bitmiş tükenmiş bir konumda. Üç firma ihalesine girdi. Sözleşmesinde oraya 50 milyon dolar yatırım yapılacak. Ortak kim BMC’nin yüzde 50 ortağı olan Katar’la. Sattınız diyor, ne satması! Yalan söyleme dürüst ol, doğru konuş. Buranın işletme noktasında 25 yıllığına BMC’ye kiralandı. Satış yok ama adamda yalan bol. Şu anda orada Leopar tanklarının tamir, bakımı yapıldığı gibi kendimize ait yine aynı şeyler var. Mesela fırtına obüsleri burada üretiliyor, yine yalan.

Oranın alan olarak satılmaya kalksa 20 milyor dolar değeri var diyor. Öyle bir müşteri bulsa da gereğini yapalım. Herhalde emlakçılar falan buna yardım yapmadılar. Buradaki alan sadece kiralamadır ve bu kiralamayla da BMC üç firma arasından çıkıp kiralamıştır.”

Kategoriler
T.C CUMHURBAŞKANLIĞI

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan son dakika İncirlik açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AHaber ve ATV ortak yayınında Gündem Özel programında açıklamalar yapıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD Senatosunun ‘Ermeni’ kararına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Erdoğan “ABD’nin ilişkilerimizde tamiri mümkün olmayan adımlar atmaması, her iki taraf için de çok önemlidir. Yeri geldiği zaman otururuz bütün heyetlerimizle beraber, kapatılması gerekiyorsa İncirlik’i de kapatırız, Kürecik’i de kapatırız.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İncirlik ile ilgili yaptığı açıklama şu şekilde:

“Her şeyden önce Amerika Birleşik Devletleri iç siyasetindeki kamplaşmanın aleyhimize sonuçlar doğurduğunu, bazı çevrelerin Trump’ı zayıflatmak amacıyla ülkemizle ilgili gelişmeleri kendi çıkarları için suistimal ettiklerini üzüntüyle görmekteyiz. Bu eylemler müttefiklik ilişkilerimizin ruhuyla bağdaşmadığı gibi ABD yönetimi ile 17 Ekim tarihinde Suriye konusunda varılan mutabakata da aykırıdır. Bu aldığınız kararların bir kıymetiharbiyesi yok. Çünkü bu kararlarınız tamamen siyasidir. Biz belge ile konuşuyoruz siz karar alsanız ne yazar.

NATO’DA BERABER DEĞİL MİYİZ?

ABD’nin ilişkilerimizde tamiri mümkün olmayan adımlar atmaması, her iki taraf için de çok önemlidir. Yeri geldiği zaman otururuz bütün heyetlerimizle beraber, kapatılması gerekiyorsa İncirlik’i de kapatırız, Kürecik’i de kapatırız. Biz de bunlara mütekabiliyet çerçevesinde gerekli kararı veririz. Türkiye bir kabile devleti değildir. 780 bin kilometre karelik ve 2 bin yılı aşkın tarihe sahip olan bu tür yaklaşımları reva görmek karşılıksız kalacak şey değildir. Ne gerekiyorsa mütekabiliyet esasına uygun olarak gerekli adımları atarız. Kaldı ki biz stratejik ortak değil miyiz? NATO’da beraber değil miyiz? Yapılanlar ne? Nasıl böyle bir şey olabilir stratejik ortaklıkta. Bunlar böyle devam ederse bizim de tabii vereceğimiz karşılık var.

Çok açık ve net, rahatlıkla söyleyeyim. Amerika’da Kızılderililerle ilgili olarak bunu söylememek konuşmamak mümkün mü? Kızılderililerin tarihi, Amerika’nın yüz karasıdır.”

Kategoriler
T.C CUMHURBAŞKANLIĞI

Aile dostuna vefa

Kısıklı’daki konutundan dün öğle saatlerinde çıkan Erdoğan, Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Camisi’ne geçti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, cuma namazının ardından aile dostu Nusret Yıldırım’ın cenazesine katıldı ve cenaze namazını kıldı. Erdoğan, namazın ardından bir süre vatandaşlarla sohbet ettikten sonra Dolmabahçe’deki çalışma ofisine geçti. Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, kardeşi Mustafa Erdoğan, oğlu Bilal Erdoğan, İletişim Başkanı Fahrettin Altun, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, İstanbul Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan, NATO Parlamenter Asamblesi (NATO PA) Türk Delegasyonu Başkanı ve AK Parti Rize Milletvekili Osman Aşkın Bak, AK Parti İstanbul İl Başkanı Bayram Şenocak ve İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi Birinci Başkanvekili Göksel Gümüşdağ da eşlik etti.

Kategoriler
EDİTÖR GÜNDEM T.C CUMHURBAŞKANLIĞI

Kritik toplantı sonrası önemli mesajlar: Projeler karara bağlanmıştır

İletişim Başkanlığı tarafından, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında gerçekleştirilen Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantısına ilişkin yazılı açıklama yapıldı.

Toplantıda, savunma sanayiindeki gelişmelerin ele alındığı belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“TSK ve güvenlik birimlerimizin kullandığı yerli ve milli sistemlerimize yenilerini eklemeye yönelik; elektronik harp, yazılım, muhabere, silah, mühimmat ile muhtelif platformlara ilişkin çeşitli projeler karara bağlanmıştır.

Türk Silahlı Kuvvetlerimizin son dönemde sınırlarımız içinde ve sınır ötesinde büyük bir başarıyla sürdürdüğü harekatlarda kullandığı pek çok sistemin Türk savunma sanayiinin tasarladığı, geliştirdiği ve ürettiği ürünler olduğu gündeme getirilerek, yerli ve milli savunma sanayiinin önemi ve değeri bir kez daha vurgulanmıştır.

Yerli ve milli ürünlerimizin performansı düşünüldüğünde; bazı ülkelerin ülkemiz savunma sanayiini kısıtlama veya engelleme girişimlerinin, ülkemizin kendi çıkarları konusunda bağımsız hareket etme yönündeki azim ve kararlılığını etkilemeyeceği bir kez daha ifade edilmiştir. Türkiye tam bağımsız savunma sanayii yolunda kararlı bir şekilde yoluna devam edecektir.”

Kategoriler
GÜNDEM T.C CUMHURBAŞKANLIĞI

Son dakika haberi… Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bir avuç insan dışında kimse buna ses çıkarmadı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen Cumhurbaşkanlığı Kültür Sanat Büyük Ödülleri Töreninde konuştu.

Erdoğan, “Bugün adeta binlerce yılın intikamını alma hissi ile girişilen bir saldırı ile karşı karşıyayız.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kendine ait kültür ve sanat üretimi, birikimi olmayan toplumlar, güçlü toplumların gizli veya açık hegemonyası altında ezilmeye mahkumdur.” diye konuştu.

Erdoğan, Nobel Edebiyat Ödülü’nün Handke’ye verilmesini eleştirerek, “Müslüman Boşnakları alçakça katledenleri göklere çıkartan, kaleminden kan ve nefret damlayan birine Nobel Edebiyat Ödülü verildi.” ifadelerini kullandı.

Kategoriler
T.C CUMHURBAŞKANLIĞI

‘Erdoğan’ın ailesinin kökeni, Orta Asya’ya uzanıyor’

Rize Araştırmaları Vakfı tarafından yazar Murat Ümit Hiçyılmaz’ın kaleme aldığı ‘Güneysu’dan Potomya’ya yolculuk’ sloganıyla basılan ‘Güneysu Seyahatnamesi’ adlı kitap yayımlandı. Kitapta Rize’nin Güneysu ilçesinin tarihi anlatılırken, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın aile geçmişine ilişkin bilgiler de yer aldı. Erdoğan ailesinin kökeninin Orta Asya’ya dayandığı ve yöreye Kafkasya üzerinden geldikleri kitapta belirtildi. 

‘Güneysu Seyahatnamesi’ne çok emek verdiklerini belirten Murat Ümit Hiçyılmaz, “Güneysu ilçemizin bütün köylerini, mahallelerini, her karış toprağını dolaştık. ‘Güneysu Seyahatnamesi’nde Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın köyünü ve atalarını da araştırma imkanımız oldu. Cumhurbaşkanı’mızın ailesi hakkında kitapta ilk kez yayımlanan önemli bilgilere ulaştık. Bu çalışma vesilesiyle Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın aile geçmişini, arşiv kayıtlarına göre derinlemesine inceleme şansı bulduk. Kitapta bu bilgilere yer verdik” dedi.

‘KÖKLÜ BİR AİLE’

Erdoğan ailesinin Dumankaya köyünün en eski ve kalabalık ailelerinden olduğunu arşivlerden tespit ettiklerini kaydeden Murat Ümit Hiçyılmaz, “Kayıtlara göre 1515 ile 1550 arasında Güneysu eski adıyla Potomya ve Salarha Vadisi, bir ilki yaparak Müslüman olmuştur. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ailesi, eski adıyla Pulihoz köyündeki o zamanki Bakatoğlu, Delibaltaoğlu, Davutoğlu ve Kabaosmanoğlu soy isimleriyle yaşamaktaydı. Bu dört kalabalık aile, kökünde bir aileden gelmedir. Kayıtlara göre 450 ile 500 yıl o vadide yerli, yerleşik, kadim ve köklü bir aile olduğunu tespit ettik. Ayrıca bu ailenin yörenin İslamlaşmasına öncülük ettiği de ortaya çıkmıştır. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ailesi o bölgenin köklü ve kadim ailesidir” diye konuştu. 

     

‘Güneysu Seyahatnamesi’ni yayımlayan Rize Araştırmaları Vakfı Başkanı Ömer Erdoğan da seyahatname serilerinin üçüncüsünü çıkardıklarını belirterek, “İlçede neler varsa neler değerliyse geçmişten bugüne gelen hikayeler, arşiv nüfus kayıtları, tarihi eserler ve kültürüne varana kadar bilgileri topladık. Cumhurbaşkanımız Erdoğan’ın da Güneysulu olması dolayısıyla ‘Güneysu Seyahatnamesi’ kitabında kendisine ve ailesine yer verdik. Bu bölüm için titizlikle günlerce araştırarak bilgileri topladık. Buradaki amacımız doğru bilgiyi belgesiyle beraber bu kitapta yayımlamaktı. Arşiv kayıtları, tapu tahrir defterlerinden nüfus defterlerine varana kadar şer’iyye sicillerinden, devlet arşivinden diğer kayıtlara kadar yazarımız çalıştı. İğneyle kuyu kazarcasına Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın aile köklerinin nereye dayandığına dair bilgi ve belgelere ulaştı” dedi. 

‘Güneysu Seyahatnamesi’ni İstanbul Rize Günleri’nde Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sunduklarını da belirten Ömer Erdoğan, “Çok memnun ve mutlu oldu. İsteği dışından böyle bir çalışma olması, kendisini mutlu etti” diye konuştu. 


 

Kategoriler
T.C CUMHURBAŞKANLIĞI

Erdoğan’dan Libya resti! Zirve öncesi Fransa’ya sert mesaj

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İngiltere’nin başkenti Londra’da bugün başlayacak NATO zirvesi için Ankara’dan hareketi öncesinde basın toplantısı düzenledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

Yükselen bir güç olarak değerlendirdiğimiz Çin ile yapıcı angajmanı destekliyoruz. Rusya da bölgemizde önde gelen aktörlerdendir. Türkiye NATO ile işbirliği halinde çok yönlü bir politika sürdürmektedir. Müttefiklerimizle olan ilişkilerimizin alternatifi değil, tamamlayıcısıdır.

Ülkemizin güvenlik ve savunma planlamalarının merkezinde yer alan örgüt olarak NATO’nun güvenlik şemsiyesi bizim için çok önemli. İttifakın yenilenme içinde olduğu da açıktır. NATO’nun terör örgütlerinden kaynaklanan asimetrik tehditler karşısında proaktif davranması gerekiyor. Günümüzün tehdit önceliklerine göre NATO’nun kendini güncellemesi kaçınılmazdır. Terör örgütlerine karşı ilkeli ve kararlı bir duruşu tüm üye ülkelerle gerçekleştirmeliyiz. Dayanışma ve beraberlik ruhu NATO’yu ayakta tutan sütunlardır.

NATO’nun caydırıcılığını azaltacak, ittifaka zarar verecek popülist beyanlardan da uzak durulmalı. NATO’ya alternatif olmak yerine daha güçlü çalışmalar içinde olmak gerekiyor.

Güney sınırlarımızda Avrupa’yı etkileyen hadiseler yaşanıyor. Terör çatışma, düzensiz göç Avrupa’nın tamamında istikrarı tehdit ediyor. Türkiye kritik roller üstleniyor. Ülkemiz bu vasfıyla NATO’nun vazgeçilmez ortağıdır. Müttefiklerimizin bizimle dayanışma ittifakı zayıflatmaz, güçlendirir. Londra’daki görüşmelerimizde bu mesajı vereceğiz.

Türkiye halihazırda NATO misyonuna en fazla katkı yapan ilk 5 ülkeden biridir. İttifaka ciddi kuvvet ve yetenekler sağlıyoruz. 2021 yılında karada NATO müşterek görev gücü komutasını üstleneceğiz. Havada erken uyarı ve yakıt katkısı verebilen 4 ülkeden birisiyiz. Denizde unsularımızla katkı sağlıyoruz. Bütçeye iştirakte 8’inci sırada yer alıyoruz. 

‘CAMBRİDGE CAMİSİ’NİN AÇILIŞINI YAPACAĞIZ’

Londra’da bazı devlet ve hükümet başkanlarıyla da görüşmemiz olacak. İngiltere, Fransa ve Almanya liderleriyle 4’lü zirve yapacağız. Suriye ve Libya başta olmak üzere bölgesel konuları ele alacağız. Hem Barış Pınarı’nda son durumu, hem de Suriyeli sığınmacıların geri dönüş projesini anlatacağız. Türkiye’nin PKK/YPG ile mücadelesini en üst düzeyde ifade edeceğiz. Libya’da bir an evvel ateşkes sağlanması amacıyla atılabilecek adımları konuşacağız.

İngiltere ve Avrupa’da yaşayan vatandaşlarımızla da kucaklaşacağız. Son olarak Cambridge Camisi’nin de açılışını yapacağız.”

4 ZİRVEDE NE KONUŞULACAK?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin sığınmacılara kapıları açıp açmayacağı şeklindeki soruya, “4’lü zirveyle alakalı güvenli bölge burada ağırlıklı olarak gündemimizde yer alması önem arz ediyor. Bu konuda bizim Tel Abyad ve Rasulayn burası var. Burayı birinci derecede görüşeceğiz, ilgilerini anlamak istiyoruz. İngiltere, Almanya, Fransa nasıl yaklaşır bilemiyoruz. Kendilerine yaptığımız çalışmaları sunacağız. İlgileri alakaları varsa da bunu dünya ile paylaşacağız, yoksa onu da paylaşacağız. Diğer ülkelerle de paylaşma yoluna gideceğiz. Fransa’yı Doğu Akdeniz ciddi manada rahatsız ediyor olabilir. Libya ile yaptığımız çalışma da rahatsız ediyor olabilir. Attığımız adımın Libya’nın, Türkiye’nin egemenlik hakkıdır. Bunu kendileriyle tartışmayız. Egemenlik haklarımızla doğan hakkımızı da sizinle masaya yatırmayız” diye cevap verdi.

‘GEREĞİNİ YAPARIZ’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Libya ile imzalanan anlaşmaya ilişkin olarak da, “Yunanistan bu konuda adımlarını atabilir. Bizim de adım atma hakkımız saklıdır. Biz de adımlarımızı atarız, gereğini de yaparız. Libya belki büyükelçisini de çekebilir. Onlar büyükelçi ile muhattap olabilir. Yunanistan Başbakanı Londra’da bizimle görüşme talebinde bulundu. Bunları konuşacağız. Yunanistan, Mısır, Güney Kıbrıs böyle bir üçlü çalışmayı yapmaları bizim Libya ile attığımız adımı asla etkilemez. Biz Libya ile yazılı anlaşmamızı yaptık, Meclis’e gelecek bu da geçecektir” dedi.