Kategoriler
TEKNOLOJİ

Huawei Nova 5T Türkiye’de! İşte tüm özellikleri ve fiyatı

Ön kamerayı ekranın altında saklayan HUAWEI NOVA 5T’nin bu tasarımı sayesinde ekran bütünlüğü korunuyor. Yan tarafta bulunan parmak izi sensörü, rahat ve tek elle kullanım için HUAWEI NOVA 5T’nin kilidini hızlıca açmanızı sağlıyor.

HUAWEI NOVA 5T’nin dörtlü arka kamerası, yüksek çözünürlük, ultra geniş açı, makro ve bokeh fotoğrafçılık deneyimi sunarak geniş manzaralardan, yakın çekimlere kadar pek çok yerde yüksek çözünürlüklü görüntü ve video elde etmenizi sağlıyor.

Yapay zeka destekli 32 MP ön kamerası daha parlak, daha net selfie deneyimi sunarken, AI teknolojisi (yapay zeka) sayesinde arka planı optimize ederek pozlama ve arka aydınlatmayı da dengeliyor.

NOVA 5T arka tarafında bulunan 48MP Süper HD Lens, 16MP Süper Geniş Açılı Lens, 2MP Makro Lens ve 2MP Bokeh Lensleri ile fotoğraftaki ayrıntıları net bir şekilde yakalamanıza olanak tanıyor.

AI Görüntü Sabitleme (AIS), Otomatik Pozlama Kilidi (AEL) ve Otomatik Odaklama Kilidi (AFL) gibi gelişmiş AI fotoğrafçılık teknolojisi, görüntülerin keskin ve ayrıntılı olmasını sağlıyor. HUAWEI NOVA 5T kullanıcıları ayrıca otomatik video düzenleme özelliklerinden de yararlanıyor. AI HDR + algoritmasıyla, kullanıcılar karanlıkta da başarılı portre çekimleri yapabiliyorlar.

HUAWEI NOVA 5T’nin 3750 mAh2 bataryası 22.5 W HUAWEI SuperCharge sistemine sahip. Bu da sadece 30 dakikada %50 şarj elde edilmesini sağlıyor. HUAWEI NOVA 5T birinci sınıf Kirin 980 AI işlemcisi tarafından destekleniyor. 6GB RAM ve 128GB dahili hafızanın yanı sıra güçlü EMUI 9.1 işletim sistemi ile birlikte geliyor.

720 MHz hızında çalışan Mali G76 grafik işlemcisini bünyesinde barındıran NOVA 5T, oyunlarda da sıkıntı yaratmıyor. HUAWEI NOVA 5T; mor, mavi ve siyah renk seçenekleriyle satışa sunulmuş durumda. Ürünün Türkiye fiyatı ise 4.499TL.

Kategoriler
TEKNOLOJİ

Türkiye’den 15 ismin iPhone ile çektiği 15 müzik videosu yayında

Türkiye'den 15 ismin iPhone ile çektiği 15 müzik videosu yayında

Yerel ve alternatif müziğin 2004’ten günümüze uzanan yolculuğunu odak noktasına yerleştiren Bant Mag, her yıldan ekipçe favorileri olan Replikas, Gaye Su Akyol,  Jakuzi, Büyük Ev Ablukada, Da Poet ve Palmiyeler gibi grup ve müzisyenlerin şarkılarına yetenekli yönetmenlerin yardımıyla farklı bir perspektiften yaklaşıyor. Özel videoların yanı sıra öne çıkan sanatçıların diskografilerinde müthiş bir keşif yolculuğu da sizi bekliyor.

Türkiye'den 15 ismin iPhone ile çektiği 15 müzik videosu yayında

Saska grubunun Mata Kuşu şarkısına klip çeken oyuncu, senarist ve yönetmen Caner Özyurtlu iPhone’la film çekme deneyimi ile ilgili “Soderbergh’in çektiği Unsane filmini izlediğimden beri iPhone’la bir set tecrübesi yaşamak istiyordum. Benim için sahip olduğu kamera teknolojisinin yanı sıra  oyunculara neredeyse sette olduklarını unutturacak kadar küçük olması gibi çok büyük bir artısı var. iPhone bundan sonraki işlerimde yalnızca bir kamera alternatifi değil, hikaye anlatımımda da yepyeni olasılıklar açabilecek müthiş bir araç benim için.” dedi.

Türkiye'den 15 ismin iPhone ile çektiği 15 müzik videosu yayında

Portecho’nun “A Decent Man” adlı şarkısının video klibini çeken yazar/yönetmen Melikşah Altuntaş ise çekim sürecindeki deneyimiyle ilgili olarak “Yaratıcı zihinler için hem profesyonel, hem de son derece ilham verici bir teknik enstrümana dönüşebilen iPhone XS ile çalışmak, her anlamda rahat ve güven verici bir tecrübeydi. İyi bir film fikri ve yaratıcı görsel fikirleri olanların hızla harekete geçmek için hiçbir engeli yok bence.” yorumunda bulundu.

Kategoriler
TEKNOLOJİ

SpaceX’in ‘süper fare’li kargosu Uluslararası Uzay İstasyonuna ulaştı

Parmitano, kargo mekiğinin uzun bir “robot kolu” vasıtasıyla tutularak istasyona alındığını belirerek, “İstasyona yeni bir araç aldığımızda aynı zamanda bu projeye katkıda bulunmuş herkesin ruhundan bir parçayı da almış oluyoruz. Hoş geldin.” ifadesini kullandı.

Yaklaşık 3 tonluk kargoda, uzay ortamında yapılacak kas deneyleri için normal farelerin iki katı kasa sahip “süper fareler”, astronotların duygularına duyarlı Cimon adı verilen yapay zekaya sahip robot ile bira mayalamak üzere arpa taneleriyle birlikte zirai araştırmalarda kullanılmak üzere 120 bin haşere öldürücü yuvarlak solucan da bulunuyor.

Dragon kargo mekiğinde ayrıca UUİ’de görev yapan 6 astronot için yılbaşı hediyeleri de yer alırken, bu, SpaceX’in UUİ’ye gönderdiği 19. kargo mekiği oldu.

NASA, Rusya Federal Uzay Ajansı, Japonya Uzay Araştırma Ajansı, Avrupa Uzay Ajansı ve Kanada Uzay Ajansının ortak projesi UUİ’de farklı ülkelerden 6 kişilik mürettebat dönüşümlü görev yapıyor.

UUİ’de şu an 3 Amerikan, 2 Rus ve 1 İtalyan bulunuyor.

SpaceX, “Ticari İkmal Hizmetleri” programı kapsamında Dragon kargo mekiğiyle UUİ’ye ikmal malzemeleri taşıyor.

İstasyondaki görevliler, Rus yapımı “Soyuz” mekikleriyle taşınıyor.

Kategoriler
TEKNOLOJİ

ABD’de polisler Batman tarzı cihaz kullanmaya başladı

BolaWrap 8 metre uzaklıktan atılan bir iple hedef alınan kişinin kollarını ve bacaklarını bağlayabiliyor.

Polisler böylelikle şüpheli şahısları güç kullanmadan gözaltına alabilmeyi umuyor.

İnsan hakları savunucuları ise cihazın kullanımı konusunda endişeli.

California eyaletindeki polislerin eğitiminin tamamlanmasının ardından Ocak ayında 90 günlük bir deneme süreci başlayacak.

LA Times’a konuşan Polis Şefi Carlos Islas “Polisler bu cihazı kullandığında ikinci bir hamle yapmaları için vakit kazanmış olacaklar. Hedef aldıkları kişi kaçınılmaz olarak hareket edemez hale gelecek. Bu uzun zamandır beklenen bir cihazdı” dedi.

Islas bu cihazın yalnızca özel koşullarda kullanılacağını söyledi ve buna örnek olarak hedef alınan kişinin akıl sağlığı sorunları yaşayan bireyler olduğu vakaları gösterdi.

ABD’de polisler, silahsız bireylere karşı kullandıkları şiddet nedeniyle eleştiriliyor.

ABD'de polisler Batman tarzı cihaz kullanmaya başladı

BBC’ye konuşan İnsan Hakları İzleme Örgütü Kıdemli Araştırmacısı John Raphling, cihazın kötü kullanıma açık olduğunu söyledi:

“Bu tür cihazlar polisin daha az şiddet kullanacağı illüzyonunu yaratıyor. Ama gerçekte olan, şok cihazları ve diğer ‘daha az ölümcül silahlarda’ gördüğümüz gibi, polis şiddetinin yayılmasından başka bir şey değil.

“Polise daha fazla güç vermek yerine polisin ülkemizdeki rolüpnü sorgulamamız lazım.”

Black Lives Matter (Siyahların Hayatları Önemlidir) hareketinden Adam Smith, bu cihazın en çok azınlıklara karşı kullanılmasını beklediklerini söyledi.

BolaWrap’ı geliştiren Wrap Technologies adlı şirket, ipin saniyede 156 kilometre hızla fırlatıldığını belirtiyor.

Şirketin internet sitesinde şüphelilerin hiçbir acı çekmeden hareket edemez hale getirildiği aktarılıyor.

Kategoriler
TEKNOLOJİ

‘Deepfake’ videoları kafa karıştırıyor, tehdit büyüyor

Fotoğraf ve videonun icadı ile birlikte metnin hükümranlığı yerini görselliğin hükümranlığına bıraktı. Görselliğin metne nazaran daha cazibeli oluşu önce televizyon ve sinema ile daha sonra da günümüzün popüler uygulamaları olan Instagram, Tik Tok, Snapchat ve Youtube gibi sosyal medya platformları ile hayatımızın merkezine oturdu.

Görüntünün yazıya nispeten temsil ettiği nesne ile aynı olması, aynı zamanda onun inandırcılık gücünü metnin aksine daha artırdı.

O kadar ki; fotoğraf ve videonun medya sektörüne girmesiyle görüntü çok kısa bir zamanda bir olayın gerçekliğinde aranan en önemli kanıtlardan biri haline geldi. Ancak bilgisayar ve dijital alanlarda yaşanan baş döndürücü gelişmeler, fotoğraf ve videoda büyük değişiklikler yapma ve hatta görüntüyü manipüle etme gibi pek çok imkan sunmuş ve görüntüye olan güven de günden güne zedelenmeye başlamıştı.

Son dönemde Facebook Üst Yöneticisi Mark Zuckerberg ve Mona Lisa tablolarının gerçek dışı bir şekilde bir yapay zeka programı ile konuşturulmasından oluşan videolar ile gündeme gelen “deepfake” kavramı, ABD’de yaklaşan 2020 seçimleri öncesinde gündemin ilk sıralarında önemli bir yer işgal etmeye başladı. Farklı yapay zeka sistemleri kullanılarak herhangi bir videodaki konuşmacının söylediklerinin kolaylıkla değiştirilmesine izin veren “deepfake” teknolojisi, pek çok uzman tarafından çok dikkatli olunmadığında kitlelerin manipülasyonunda çok tehlikeli hale geleceği endişelerine neden oluyor.

Yazılı kültürden görsel kültüre geçiş süreci aynı zamanda insan algısında çok önemli bir geçişin de habercisi oldu. Yazının aksine gösteren ile gösterilen arasındaki farkın görüntüde olmayışı onun yazının aksine gerçeklikle olan ilişkisinin çok yakın olmasına neden oldu.Walter J. Ong, “Sözlü ve Yazılı Kültür” kitabında yazı ile görüntü arasındaki farka değinerek, “bir ağaç resmi gerçek bir ağacın aynısını yansıtır, başka bir ifadeyle gösteren ile gösterilen arasındaki mesafe resimlerde ortadan kaybolur.” diyor.

Yazılı kültürde ise gösterenle gösterilen arasında bir bağıntı var. Başka kelimeler ile ifade etmek gerekirse bir ağaç Türkçe’de “ağaç” kelimesi ile temsil edilirken aynı ağacın İngilizce’de “tree” kelimesi ile temsil edilmesi onun ne kadar keyfi bir yapıda olduğunu göstermektedir.

Görsel kültürün gerçeklik ile olan güçlü bağlarını daha iyi kavramak için sinemanın doğuş yılı olan 19. yüzyılın sonlarına gitmek gerekiyor. Görsel kültürü gerçeklikle kurduğu bağıntının en somutlaşmış örneklerinden biri sinemanın mucitlerinden Lumiere Kardeşler’in “Tren’in Gara Girişi”nin ilk gösteriminin Paris’te bir sinema salonunda yaşattıkları örnek gösterilebilir.

1840’lı yıllarda fotoğraf makinesinin icadı, Antik Yunan’dan bu yana resim anlayışında hakimiyetini sürdüren mimesis (taklit etmek) geleneğini önemli ölçüde yaraladı. Taklitten ziyade gerçeğin bir makine aracılığıya filme aktarılmasını sağlayan fotoğrafın ardından sinemanın da icadı hem hareketi hem de zamanı kayda alarak, gösteren ve gösterilen arasındaki farkı iyice buharlaştırdı.

Aslında filmin özgünlüğünün onun dış dünya ile olan güçlü bağlantısından gelmesi gerçeği “Trenin Gara Girişi” filminin gösterimi sırasında ortaya çıktı. Bir trenin gara girişinin gösterildiği filmi izleyen seyircilerden bazılarının kendilerini korumaya alması, bazılarının kaçmaya kalkışması sinemanın gücünü aldığı figüratif yapının en çarpıcı örneği. Filmin gösteren ile gösterilen arasındaki farkı izafileştirici tavrı, insanlığın zaman ve kendi bilinç tarihiyle olan ilişkisinde önceki dönemlerle kıyaslanmayacak düzeyde biçimsel ve niteliksel değişikliklere yol açtı.

2016 Amerika seçimlerinin ardından ABD Başkanı Donald Trump’ın sıklıkla fake news (yalan haber) tanımlamasını yapmasının ardından tüm dünyada yalan haberle mücadele başta sosyal medya platformları olmak üzere gündemin ilk sıralarına taşınmıştı. Genel olarak bir kişinin yapay zeka yardımıyla konuşmasını başka bir karakterin yüzüne yerleştirerek sahte videolar üretme imkanı veren “deepfake” videolar, Amerikalı aktör Jordan Peele’nin ABD’nin eski Başkanı Barack Obama’nın ağzından “Başkan Trump tam bir ahmak” cümlesini söyletmesi ve videonun neredeyse gerçekten Obama’nın ağzından çıkıyormuş gibi görülmesi nedeniyle bütün dünyanın ilgisini çekmişti.

New York Üniversitesi Stern İş ve İnsan Hakları Merkezi tarafından hazırlanan “Dezenformasyon ve 2020 Seçimleri: Sosyal medya sektörü nasıl hazırlanmalı” raporuna göre, 2020 yılında gerçekleşecek Amerikan seçimleri tıpkı daha önceki 2016 seçimleri gibi manipüle edilme riski taşıyor. Rapor da deepfake teknolojisine ayrı bir yer açarak, 2020 seçimlerinde deepfake teknolojisinin seçmenleri yanıltıcı hale getirebileceği vurgulandı.

Pek çok uzman da deepfake videoların seçmenleri manipule ederek oy tercihlerini değiştirme ve algılar üzerinde etki bırakma gibi etkileri olacağını savunuyor. Deepfake videoların şok edici etkisi ile birlikte en yaygın söylemlerden biri olan “görmek inanmaktır” yada “sadece gördüğüme inanırım” gibi cümleler yerini “artık gördüğüme de inanmam” gibi cümlelere bırakırken, Cambridge Analytica skandalı ile uzun zamandır demokrasi üzerinde dolanan kara bulutların üzerine bir yenisi daha eklenmiş oldu.

Kategoriler
TEKNOLOJİ

NASA Ay görevinde kullanılacak roket platformunu görücüye çıkardı

NASA’nın internet sitesinde yer alan habere göre, NASA Direktörü Jim Bridenstine, Space Launch System (SLS) roketiyle Orion uzay aracını uzaya fırlatacak sıvı yakıtlı platformu New Orleans kentindeki Michoud Montaj Tesisi’nde düzenlediği basın toplantısıyla görücüye çıkardı.

Ana aksamını ABD’li havacılık ve uzay şirketi Boeing, itici motorlarını ise roket üreticisi Aerojet Rocketdyne firmasının ürettiği 65 metre uzunluğundaki platformun, NASA’nın 1960’lardaki Ay’a ilk kez ayak basılmasını sağlayan Apollo programından bu yana inşa edilen en büyük fırlatma platformu olduğu belirtildi.

SLS roketleri için özel tasarlanan platform, ön etek, sıvı oksijen tankı, sıvı hidrojen tankı, ara tank ve 4 adet “RS-25” model iticinin bulunduğu motor bölümünden oluşuyor.

Roket fırlatma platformu, bazı ön testlerden geçirildikten sonra ilk kez Artemis 1 seferinde, Ay’a insansız Orion uzay aracını fırlatılmasında kullanılacak. Ardından astronotları Ay yörüngesine göndermeyi amaçlayan Artemis 2 ve Ay yüzeyine indirmeyi amaçlayan Artesmis 3 seferleri de buradan uzay yolculuğuna başlayacak.

NASA, Artemis görevi kapsamında 2024 yılına kadar Ay’a insanlı seferler düzenlemeyi amaçlıyor. 2028 yılına kadar sürmesi planlanan seferlerin ardından Ay yörüngesinde bir uzay istasyonu kurulması ve burayı basamak olarak kullanarak Mars’a insanlı seferler düzenlenmesi hedefleniyor.

Kategoriler
TEKNOLOJİ

Overwatch’ta Kış Masalı etkinliği başlıyor

YENİ OYUN MODU: KARTOPU SAVAŞI

Bu yılın Kış Masalı etkinliği beraberinde yeni bir mini oyun modu olan “Kartopu Savaşı”nı getiriyor.

8 kişilik ve herkese açık olan bu ölüm maçı modunda tüm oyuncular, elinde modifiye edilmiş bir kartopu silahı olan Mei’yle oynayacak. Bu silah Mei’nin Kartopu Saldırısı’nda gördüğümüz silaha çok benziyor.

Mei bu modda yeni bir yetenek olan Yakala’yı elde ediyor ve bu sayede rakibinizin attığı kartopunu kapabiliyorsunuz. Şayet kartopunu yakalamayı başarırsanız bu kartopu sizin cephanenize ekleniyor.

15 skor alan ilk oyuncu oyunu kazanıyor.

HAFTALIK GÖREVLER

Haftalık görevler Kış Masalı etkinliğiyle geri dönüyor. Sınırlı bir süre boyunca dokuz oyun kazanarak ödüller elde edebileceksiniz.

Ödüller arasında oyuncu simgeleri, spreyler ve epik kostümler bulunuyor.

1. Hafta: Çirkin Kazak Soldier:76 (Epik)

2. Hafta: Yılbaşı Ruhu Moira (Epik)

3. Hafta: Kar Meleği Mercy (Epik)

YENİ KOZMETİKLER

4 Efsanevi Kostüm

3 Epik Kostüm

Oyuncu simgeleri, spreyler

Kategoriler
TEKNOLOJİ

Google’dan Türkiye ile ilgili flaş açıklama

Rekabet Kurumu, ABD’li arama devi Google’a, haksız rekabete yol açması sebebiyle kestiği cezanın ardından Google, önemli bir açıklama yaptı.

Google’dan yapılan resmi açıklama şöyle:

“Ağustos ayında Rekabet Kurumu’nun kararı doğrultusunda Android iş ortaklarımızla yaptığımız anlaşmalarda değişiklikler yapmıştık. Kasım ayında, Rekabet Kurumu bu değişikliklerin uygun olmadığı ve bu anlaşmalarla operasyonlarımızı sürdüremeyeceğimiz yönünde karar verdi. Türkiye’deki kanunlarla uyumlu bir şekilde çalışabilmemiz için iş ortaklarımızı Türkiye’de yeni çıkacak Android telefon modelleri ile ilgili anlaşma yapamayacağımız konusunda bilgilendirdik.

Tüketiciler mevcut cihaz modellerini satın almaya devam edebildikleri gibi, halihazırda mevcut cihazları ve uygulamaları da normal şekilde çalışmaya devam edecektir. Google’ın diğer ürün ve servisleri durumdan etkilenmeyecektir. Rekabet Kurumu ile bu konunun olabilecek en hızlı şekilde çözümü için çalışmayı sürdürmekteyiz.”

BU AÇIKLAMA NE ANLAMA GELİYOR?

Google’ın bu açıklamasına bakıldığında Türkiye pazarına girecek yeni telefonlarda, bir anlaşma sağlanana kadar Google servislerinin Android cihazlarda yüklü olmayacağı görülüyor. Yani kullanıcılar Android işletim sistemine sahip bir telefon satın aldıklarında (gelecek yıl satın alınan yeni nesil telefonlar) Google Play Store’u göremeyecek. Beraberinde de Gmail, YouTube gibi popüler Google uygulamaları telefonlarda bulunmayacak. Bunun yerine kullanıcılar Google’a girerek Google Play Store’un APK dosyasını telefonlarına indirmeleri ve ardından uygulamaları bir bir telefonlarına yüklemeleri gerekecek. Telefon şirketlerinin bu yolu kolaylaştırmak için telefonlara kısayol hazırlayıp kullanıcıların söz konusu APK’yı (uygulama dosyası) hızlıca indirmeleri de mümkün. Ancak bu konu şimdilik belirsiz.

Google’ın açıklamasında dikkat çeken bir diğer nokta da ‘mevcut cihaz’ ibaresi… Bu da halihazırda satışta olan telefonlarda Google ile ilgili bir sorun yaşanmayacağını gösteriyor. Ancak satışa sunulacak yeni nesil akıllı telefonları satın alanlar Google’ın bu hizmetlerinden doğrudan faydalanamayacak. Google Play Store yüklü olarak gelen bu telefonlarda bu uygulama mağazası yer almayacak.

Kategoriler
TEKNOLOJİ

TikTok kullananlar dikkat! Kullanıcı bilgileri satıldı iddiası

BBC’nin haberine göre, Çin teknoloji şirketi ByteDance’in sahibi olduğu sosyal paylaşım sitesi TikTok’a dava açan üniversite öğrencisi Misty Hong, kişisel bilgilerinin rızası dışında kullanıldığı iddiasında bulundu.

Hong, uygulamayı indirdiğini ancak hesap oluşturmadığını belirterek aylar sonra şirketin kendisi adına hesap açtığı ve paylaşmadığı videoları gizlice aldığını öne sürdü.

TİKTOK, HAKSIZ KAZANÇ ELDE ETMEKLE SUÇLANIYOR

Dava kapsamında, TikTok, kullanıcıların rızası olmadan üyelik bilgilerini reklam ve kar amaçlı satmak ve bunun üzerinden haksız kazanç elde etmekle suçlanıyor.

Kişisel bilgilerin, ABD’deki kullanıcı profillerini tespit etmek ve kullanıcıları takip etmek için kullanılmış olabileceği ve kullanılabileceği iddia ediliyor.
Dünya genelinde yaklaşık 500 bin aktif kullanıcısı olduğu belirtilen TikTok, Amerikalı kullanıcıların bilgilerini saklamadığını açıklamıştı.

TikTok, kullanıcı bilgilerini Çin’deki sunucularda sakladığı ve bazı videolara da sansür uyguladığı gerekçesiyle eleştiriliyor.

Kategoriler
TEKNOLOJİ

Apple’dan Ukrayna’ya Kırım cevabı: Tekrar bakacağız

Apple’ın haritalar uygulamasında Kırım’ın Rusya’nın bir parçası olarak gösterilmesine geçtiğimiz günlerde Ukrayna’nın ABD Büyükelçiliğince tepki gösterilmişti ve yazılı bir duyuru yapılarak Apple’ın bu hatayı düzeltmesi talep edilmişti. Apple’dan da konuya ilişkin bir açıklama geldi.

‘TEKRAR BAKIP DEĞİŞTİRECEĞİZ’

Apple Genel Sekreteri Trudy Muller tarafından basına yapılan açıklamada, “Bu tarz durumlarda uluslararası kanunlara ve ABD kanunlarına bakıyoruz. Haritalar uygulamasında da karar alırken diğer ülkelerin yerel yönetim kanunlarını göz önünde bulunduruyoruz. Eğer kanunlar gereği değişiklik gerekiyorsa bu konuya tekrar bakıp değiştireceğiz” ifadelerini kullandı.

2014 yılında Rusya ile Ukrayna arasında çıkan siyasi kriz sonucu Ukrayna’ya bağlı olan Kırım Özerk Cumhuriyeti’nde 23 ülkeden 135 gözlemcinin katıldığı bir referandum düzenlenmiş ve referandumdan “Rusya Federasyonu’na bağlanmak istiyoruz” sonucu çıkmıştı.

Rusya Federasyonu’nun referandumla Kırım’ı geri almasından sonra birçok kez Ukrayna, Rusya ve Apple üçlüsü arasında harita krizi yaşandı.