Kategoriler
EDİTÖR GÜNDEM YEREL HABERLER

Türkiye nin ilk kadın köy pazarı

Kentin kırsal kesimlerinde tarımsal ve hayvansal üretime destek veren kadınlar için kurulacak olan ‘Antalya Köy Pazarı’ 22 Aralık Pazar günü açılıyor. Kepez’in köy pazarı sadece kadın üretici ve satıcılardan oluşması bakımından Türkiye‘de bir ilk olacak.

Türkiye’nin ilk kadın köy pazarı olma özelliği taşıyan ‘Antalya Köy Pazarı’ kapılarını tüketicilere aralıyor. Kepez Belediyesi ve Antalya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü arasında imzalanan işbirliği protokolü ile açılacak olan köy pazarı, kadın emeğinin tüketiciye ulaşmasını sağlayacak. Kepez Belediyesi’nin, kentin kırsal kesimlerinde tarımsal ve hayvansal üretime destek veren kadınlar için kuracağı köy pazarı, ParkFuntastic’de 22 Aralık Pazar günü açılacak. Pazar günleri kurulacak olan köy pazarı, üreticiden tüketiciye doğal ürünlerin ulaştırılmasını sağlayacak. Tarımsal ve hayvansal ürünlerin üretimini sağlayan kadınlara destek amacıyla kurulacak olan pazar, kadın çiftçileri ve girişimcileri de bir araya getirecek. Serik’ten Gazipaşa’ya, Korkuteli’den Kumluca’ya kadar kadın eli değen her ürün bu pazarda, yine kadınlar tarafından satışa sunulacak. Sadece kadın üretici ve satıcılardan oluşması bakımından Türkiye’de bir ilk olan ‘Antalya Köy Pazarı’nın açılışında da konuklara hamsi ikramı yapılacak. – ANTALYA

Kategoriler
EDİTÖR GÜNDEM YEREL HABERLER

Başkan Böcek Konaklama Vergisi nden pay aktarılması talebini yineledi

TÜROFED Kongresi’ne katılan Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, yeni çıkan Konaklama Vergisi’nden büyükşehire pay aktarılması talebini yineleyerek, “Bizi unutmazlarsa seviniriz” dedi.

Antalya Büyükşehir Belediye Başkan Muhittin Böcek, Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) 6. Olağan Kongresi’ne katıldı. Kongre açılışında TÜROFED üyelerine seslenen Muhittin Böcek, 2019’da 16 milyonu yabancı, 4 milyonu yerli olmak üzere 20 milyon turist ağırlayan Antalya’da, yerleşik nüfusla birlikte toplam 22.5 milyon kişiye hizmet götürdüklerini söyledi. Ancak devletten 2.5 milyon nüfusa göre ödenek aldıklarını kaydeden Başkan Böcek, “Yılda 79 milyon gecelemenin olduğu Antalya’mızda turizme yönelik çevresiyle, yeşil alanlarıyla, ulaşımıyla, alt yapısıyla güzel hizmetler yapmaya gayret ediyoruz. Havaalanına indiği andan itibaren misafirlerimizin rahatı ve huzuru için çalışıyoruz. Yeni çıkartılan Konaklama Vergisi’nden elde edilecek gelirden bize de pay aktarılmasını istiyoruz. Bizi unutmazlarsa seviniriz” dedi.

Göreve geldiğinden bu yana turizm sektörünün sorunlarıyla yakından ilgilendiğini ifade eden Başkan Muhittin Böcek, “19 ilçemizde yaptığım toplantılarda turizmcilerle, sivil toplum örgütleri ile buluşarak, sorunları dinledik, görüşleri aldık. Sayın Valimiz başkanlığında her ay turizm sektörünün yöneticileri ile toplantılar yaparak, eksik gördüklerimizi, neler yapabileceklerimizi paylaşıyoruz. Bu çerçevede tanıtım için yurt içi ve yurt dışı fuarlarla ilgili çalışmalar yapacağız” diye konuştu.

ASAT’ın 39 arıtma ile denizi temiz tuttuğunu belirten Böcek, şunları kaydetti: “Kültür ve Turizm Bakanlığımızla yaptığımız protokollerle yaklaşık 500 milyon liranın üzerinde maliyeti olan başta Belek olmak üzere, Kemer ve Alanya arıtma yatırımlarına başlayacağız. Bakanlığımıza ASAT’ın katı atıkla ilgili bir gelirini verdik. Diğer arıtmaları da kendi öz kaynaklarımızla güçlendireceğiz. Hesabımızı kitabımızı buna göre yapıyoruz.”

Turizm sektörünün altyapı, ulaşım gibi birçok sorunu bulunduğunu söyleyen Böcek, “Çalışmalarımızı başlattık. Bu sorunların üstesinden geleceğiz. Turizm başta olmak üzere bütün sektörlerimizle işbirliği içerisinde çalışmalarımızı gerçekleştireceğiz. Biz birlikte yaparız” dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, TÜROFED’in eski yönetimine ve seçilecek yeni yönetimine başarılar diledi. Turizmcilerin ve Antalyalıların yeni yılını kutlayarak, 2020’nin umutların gerçekleştiği bir yıl olmasını dileyen Böcek, “İnşallah yeni yılda 20 milyon yabancı turist hedefimize ulaşırız” şeklinde konuştu. – ANTALYA

Kategoriler
EDİTÖR GÜNDEM YEREL HABERLER

TÜROFED in yeni başkanı Sururi Çorabatır oldu

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) 6. Olağan Genel Kurulu’nda Sururi Çorabatır oy birliğiyle başkanlığa seçildi.

Kundu Turizm Bölgesindeki bir otelde gerçekleştirilen genel kurulda TÜROFED Başkan Yardımcısı Sururi Çorabatır, başkanlığa aday olduğunu açıkladı.

Seçime tek listeyle giren Çorabatır, oy birliğiyle başkanlığa seçildi.

Çorabatır, TÜROFED olarak iyi işlere imza atacaklarını, bunu bölge birlikleriyle beraber yapacaklarını ifade etti.

Genel kurula, Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek ve sektör temsilcileri katıldı.

Çorabatır başkanlığındaki TÜROFED’in yeni yönetim kurulunda şu isimler yer aldı:

“Erkan Yağcı, Burhanettin Sili, Birol Akman, Halit Ergül, Hacı Halil Özyurt, Tayyar Zaimoğlu, Gazi Murat Şen, Mehmet Tanju işler, Bülent Uysal, Mete Akcan, Bülent Bülbüloğlu, Ersin Yazıcı, Yakup Dinler, Tacettin Özden, Murat Toktaş, K. Kaan Kavaloğlu.”

Kategoriler
YEREL HABERLER

Yabancı gelinler en iyi Türk kahvesini yapmak için yarıştı

Antalya‘da, Manavgat Yaşam ve Kültür Derneğince (MAYDER) düzenlenen “Kırk Yılın Hatırına Yarışsana” adlı yarışmada yabancı gelinler en iyi Türk kahvesini yapmak için hünerlerini sergiledi.

Manavgat Belediyesinin desteğiyle bir otelde düzenlenen etkinlikte, yabancı gelinler, Türk halk oyunları oynadı, sema gösterisi yaptı, Türkçe şarkılar seslendirdi.

Yarışmanın jürisinde, Kaymakam Mustafa Yiğit, Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, İl Göç İdaresi Müdürü Gözde Özkorul ve CHP İlçe Başkanı Aliye Coşar yer aldı.

Etkinlikte yabancı gelinler, ocağın başına geçip en iyi Türk kahvesini pişirmek için mücadele etti. Jüri üyelerinin değerlendirmesine göre, Litvanyalı Egle Gök birinci, Rus Oksana Altıkardeş ikinci ve Moldovalı Ala Altınnal üçüncü oldu. Birinci olan yarışmacıya kahve fincanı hediye edildi.

Kaymakam Yiğit, bu tür etkinliklerin özellikle yabancı misafirlerin kaynaşması için önemli olduğunu ifade etti. Etkinliğin renkli görüntülere sahne olduğunu belirten Yiğit, “Yarışmayı 10 üzerinden değerlendirdik, en yükseği 8, en düşüğü 6 aldı. Ortalamanın üzerine geçtiler.” dedi.

Başkan Sözen ise ilçenin önemli bir turizm merkezi olduğunu, sosyal hayata katkı yapan bu tür etkinlikleri önemsediklerini aktardı.

Yarışmanın birincisi Litvanyalı Egle Gök ise 10 yıldır Manavgat’ta yaşadığını, sürekli misafirlere ve eşine Türk kahvesi yaptığını söyledi.

Kategoriler
EDİTÖR GÜNDEM YEREL HABERLER

Soyguncu ikna edildi

Antalya‘da bir bankaya gelip içerideki çalışanları rehin alan şüpheli, ikna edilerek gözaltına alındı.

Antalya’da bu sabah saat 09.30 sıralarında Bahçelievler Mahallesi Konyaaltı Caddesi üzerindenki özel bir banka şubesine gelen ve silahlı olduğunu söyleyen şüpheli, üzerinde patlayıcı olduğunu söyleyip kadın banka personellerini dışarı çıkartıp erkeklerin içeride kalmasını istedi. Dışarı çıkan kadın görevlilerin ihbarı üzerine olay yerine çok sayıda polis ekibi sevk edildi. Polis Konyaaltı Caddesi’ni çift yönlü olarak trafiğe kapatıp güvenlik önlemi aldı, özel harekat polisi de destek verdi. Çelik yeleklerini giyen polisler çalışmalarına devam ederken jammerli özel harekat aracı da bölgede yerini aldı. Şüpheli, görüşmelerin ardından ikna edilip gözaltına alındı.

İl Emniyet Müdürü Mehmet Murat Ulucan’ın yönettiği operasyonda zanlı banka içine giren emniyet yetkililerinin görüşmesi sonucu ikna edilip dışarı çıkartıldı. Başında kapişonla çıkartılıp polis aracına alınan şüpheli, emniyet götürüldü.

(İsa Akar-Suat Metin-Gazi Taş/İHA)

Kategoriler
EDİTÖR GÜNDEM YEREL HABERLER

Bankada 2 kişiyi rehin aldı, 1 saat sonra teslim oldu – Yeniden

ANTALYA‘da, banka şubesine giren Özbekistan uyruklu Jamoliddin Orziev (40), güvenlik görevlisi ile çaycıyı rehin alarak, çalışanları ve personeli dışarı çıkarttı. 1 saatin sonunda ikna edilen Orziev, teslim oldu. Gözaltına alınıp, Emniyet Müdürlüğü’ne götürülen Orziev’in elindeki tabancanın da kurusıkı olduğu belirlendi.

Bahçelievler Mahallesi Konyaaltı Caddesi üzerinde, özel bir banka şubesine saat 09.45 sıralarında gelen Jamoliddin Orziev, belinden tabanca çıkartarak, banka güvenlik görevlisi Gürkan Yurt’u rehin aldı. Vücuduna koli bandı sarılı olduğu görülen Orziev, “Çantamda 3 kilo bomba var, herkes dışarı çıksın” dedi. Orziev, banka çalışanlarına “Dışarısı soğuk, montunuzu alın, üşürsünüz. Bir saat sonra döneceksiniz zaten. Merak etmeyin” dedi.

Personelin ve müşterilerin çıkmasının ardından banka şubesinde, Orziev, güvenlik görevlisi Gürkan Yurt ile o sırada lavaboda olan çaycı dışında kimse kalmadı. Güvenlik görevlisinin tabancasını da alan Orziev, çalışanların ve müşterilerin çıkmasının ardından şubenin kapısını içeriden kilitledi.ÖZEL HAREKAT SEVK EDİLDİDurumun bildirilmesi üzerine olay yerine çok sayıda polis ekibi sevk edildi. Özel Harekat Şube Müdürlüğü ekipleri de bölgede güvenlik önlemi aldı. İtfaiye ve sağlık ekipleri bölgede hazır bekletildi. Bankanın bulunduğu cadde araç ve vatandaşların geçişine kapatıldı.İl Emniyet Müdürü Mehmet Murat Ulucan da olay yerine gelerek, ekiplerin koordinasyonunu sağladı. Polisin geldiğini gören Orziev, rehin aldığı iki kişiyle birlikte banka şubesinin üst katına çıktı.BİR SAAT SONRA İKNA EDİLDİBir süre sonra banka şubesinden giren iki polis, Jamoliddin Orziev’le görüştü. Özbekistan vatandaşı olduğu öğrenilen Jamoliddin Orziev, polise, “Benim her şeyimi elimden aldılar, yetkili birisiyle görüşmek istiyorum” dedi.Orziev, olaydan 1 saat sonra İl Emniyet Müdür Yardımcısı Sinan Demir tarafından ikna edilerek teslim oldu. Banka şubesinden çıkartılarak gözaltına alınan Orziev, ekip aracına alınarak polis merkezine götürüldü. Orziev’in tabancasının ise kurusıkı olduğu belirlendi.’ŞAKA ZANNETTİK’Banka şubesi çalışanları, olay anında büyük korku yaşadıklarını belirtti. Sadece cep telefonlarını alarak şubeden çıktıklarını anlatan çalışanlar, başka hiçbir şey alamadıklarını söyledi. Panik halinde dışarı çıktıklarını söyleyen banka çalışanları, önce bunun bir tatbikat ya da şaka olduğunu, sonradan gerçek olduğunu fark ettiklerini belirtti.VALİLİKTEN AÇIKLAMA: ŞÜPHELİ TESLİM OLDUAntalya Valiliği’nde yapılan açıklamada, banka şubesinde yaşanan rehin alma olayını gerçekleştiren şüphelinin teslim olduğu bildirildi. Açıklamada şöyle denildi: “Bugün saat 09.45 sularında Antalya Konyaaltı Caddesinde Özbekistan uyruklu 1979 doğumlu doktor olduğunu söyleyen erkek bir şahıs, elinde kurusıkı bir tabanca ile bir banka şubesine girmiş ve şubede bulunanları dışarı çıkartmıştır. Emniyet birimlerimiz olay yerine ivedi bir şekilde intikal etmiş, kendisinin dolandırıldığını ve dolandırılması ile ilgili dikkat çekmek için böyle bir eyleme giriştiğini ifade eden şahıs, iki emniyet görevlisi ve bir banka güvenlik görevlisi tarafından ikna edilmiş ve eylem sonlandırılmıştır.”Jamoliddin Orziev’in, eşinin üzerine ev kredisi çektiği, en son dün banka şubesine geldiği belirlendi. Oturma izni bulunan Orziev’in, ikamet yerinin ise Ankara olduğu kaydedildi.

Kategoriler
YEREL HABERLER

140 kiloluk orkinos satışa çıkarıldı

ANTALYA‘da, balıkçıların ağına takılan 140 kilo ağırlığında ve 2 metre uzunluğundaki orkinos, Kırşehir‘e getirilip, satışa çıkarıldı.

Kırşehir’de balıkçı Nuri Avcı, Antalya’da balıkçılar tarafından avlanan dev orkinosu satın alarak, kente getirdi. Kilosu 35 liradan satılacak, 2 metre uzunluğundaki orkinos, görenlerin dikkatini çekti. Balığı meraklı gözlerle inceleyen kişiler ise fotoğraflarını çekti. Balıkçı Nuri Avcı, “Balığı Antalya’dan getirdik. Böyle balıklar her zaman olmaz. 140 kiloluk orkinosu tezgahımıza koyduk ve ilgi odağı oldu. Balığı bu hafta kesip, kilosu 35 TL’den satacağım” dedi.

Kategoriler
EDİTÖR YEREL HABERLER

Kepez de pedallar yarışıyor

Kepez Belediyesi‘nin ‘120 Dakika Dağ Bisikleti Yarışları’ bisiklet tutkunlarını bir araya getirdi. Milli sporcularında katıldığı yarışlar, Antalya‘daki yağışlı havaya rağmen Park Funtastic’te büyük bir heyecanla sürüyor.

Kepez’in 120 Dakika Dağ Bisikleti Yarışları’nın 2. Etabı, büyük bir heyecanla başladı. Kepez Belediyesi’nin ‘120 Dakika Dağ Bisikleti Yarışları’ bir kez daha bisiklet tutkunlarını bir araya getirdi. Park Funtastic’te ormanlık arazide, zorlu parkurlarda devam eden yarışlara İstanbul, Adana, İzmir, Mardin, Alanya, Antalya, Bursa, Ankara, Denizli, Isparta, Burdur olmak üzere Türkiye’nin dört bir yanından 120 yarışmacı katıldı. Nefes kesen yarışlara Milli Bisikletci Abdülkadir Kelleci ve Serdar Anıl Tepe de katılarak, yarışlara destek verdiler. Sporcular, 3 bin 500 metrelik parkurda, Antalya’daki yağışlı havaya rağmen kıyasıya mücadele ediyorlar. Bisiklet Yarışlarının tamamlanmasının ardından dereceye girenler plaket ve para ödülü takdim edilecek. Yarışlarda ilk 3’e giren sporcuya 500 TL, sıralamada 20’ye girenlere de 200 TL para ödülü verilecek. – ANTALYA

Kategoriler
YEREL HABERLER

Antalya Körfezi nde ay balığı şaşkınlığı

Antalya‘da denize açılan balıkçılar, bilimsel adı ‘mola mola’ olan ay balığını görünce neye uğradığını şaşırdı. Köpek balığı sandıkları ay balığının teknelerine oldukça yanaşmasıyla heyecanlanan balıkçılar, o anları cep telefonuyla kaydederek ölümsüzleştirdi.

Kaptan Mehmet Sezgin Saman ve beraberindeki balıkçılar, Antalya Balıkçı Barınağı’ndan denize açıldı. Beldibi Mahallesi açıklarında bir balığın yüzgecini fark eden balıkçılar, ilk olarak gördükleri balığın köpek balığı olduğunu düşündü. Tekneyle balığın bulunduğu alana doğru yaklaşan balıkçılar, köpek balığı olarak tahmin ettikleri balığın Akdeniz’de nadir görülen ve bilimsel adı “mola mola” olan ay balığı olduğunu fark etti. Büyük heyecan yaşayan balıkçılar, nadir görülen ve tekneye kadar yaklaşan ay balığını görüntülediler.

“Suyun üzerinde ada gibi duruyordu”

Yaşadığı o anları anlatan Mehmet Sezgin Saman, ay balığını teknedeki diğer balıkçıların fark ettiğini belirterek, “Aynı bölgede daha önce 3-4 metre büyüklüğünde köpek balığına denk gelmiştik. İlk önce korktuğumuzdan dolayı elimize kakıç aldık. Ay balığı olduğunu gördük. Muazzam bir hayvandı. Birçok insanın hayatında bir kere görebileceği bir hayvandı. 2 tona kadar büyüyebilen bir balık ama bizim gördüğümüz yaklaşık 500 kilo kadardı. Suyun üzerinde ada gibi duruyordu. Onu gördükten sonra bize bu güzelliği izlemek kaldı. Sosyal medyadan da paylaştık” dedi.

Balığın ticari anlamda değerinin olmadığını aktaran Saman, “Biz ilk defa denk geldik. Sosyal medyada paylaştığımızda su ürünleri hocalarımız ‘çok şanslısınız’ tabiri kullandı” diye konuştu. – ANTALYA

Kategoriler
YEREL HABERLER

Antalyalılar

Antalya‘da güneşli havayı fırsat bilen yerli ve yabancı tatilciler, denizin keyfini çıkardı.

Hafta başında “kırmızı kod” uyarısında bulunulan ve haftayı yağışlı geçiren Antalya’da, bahardan kalma bir gün yaşanıyor.

Hava ve deniz suyu sıcaklığının 19, nem oranının ise yüzde 61 olarak ölçüldüğü kentte güneşli havayı değerlendirmek isteyenler, ünlü Konyaaltı Sahili’ni doldurdu.

Bazı tatilciler, çocuklarıyla denize girip güneşlenirken, bir kısmı balık tutmayı tercih etti.

Bazı vatandaşlar ise sahil kenarında yürüyüş yaptı, banklarda oturup “kış güneşi”nin keyfini yaşadı.